Bakanı Yazıcı Vanda demiryolu yenileme çalışmasının açılış törenine katıldıBakanı Yazıcı Vanda demiryolu yenileme çalışmasının açılış törenine katıldı : Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Hizmetlerimizi yaparken hiçbir zaman coğrafik ayrıma gitmedik. Kaynaklarımız hepimizin sorunlar hepimizin. İmkanlara göre hizmetleri planlıyoruz. Aziz milletimizin de bunun idraki içinde olduğunu görüyoruz” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Ferit Melen Havalimanında Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Mustafa Bilici, Fatih Çiftci, kurum müdürleri ve partililer tarafından karşılandı.

Havaalanında bir süre dinlendikten sonra İstasyon Mahallesi’ndeki tren garında demiryolu yenileme çalışmasının açılış törenine katılan Bakan Yazıcı, Türkiye’deki demiryollarının yenilenmesi amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek, bunun, demiryolu ulaşımının altyapısının elden geçirilmesi ve güvenli şekle kavuşturulması anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye’de her alanda yaşanan değişim ve dönüşümün ulaşım alanında da yaşandığını vurgulayan Yazıcı, Osmanlı döneminden başlayarak yoğunlaşan demiryolu ulaşımının uzun zaman göz ardı edildiğine dikkati çekti.

Bakan Yazıcı, Ak Parti hükümetleri döneminde yürütülen ulaşım çalışmalarıyla birlikte demiryollarının ana başlık haline geldiğini bildirerek, şöyle konuştu:

“211 bin kilometre demiryolu ağı elden geçirilmiş rehabilite edilmiş, bir taraftan da iktidarımızda ülkemiz yüksek hızlı trenle tanışmıştır. Türkiye’de diğer alanlarla birlikte ulaşımda da fersah fersah çağ atladık. Hayal edilmesi güç olan hizmetleri planladık, kararlı şekilde yürüterek hayata geçirdik. İstanbul’da çok yakın zamanda hizmete açtığımız Osmanlı döneminden bu yana Türkiye’nin bütünüyle birlikte hayal ettiği deniz altından trenin geçmesini sağladık. Bunu gururla hizmete sunduk. İstanbul’a gittiğiniz de mutlaka Marmaray’dan geçin, hizmeti görün. Metroyu Gezin, bu hizmetleri gezerek, görerek ülkenizle iftihar edeceksiniz.”

Ankara’dan Kars’a hızlı tren çalışmasının devam ettiğini, önümüzdeki yıl tamamlanacak olan çalışmalarla birlikte Bitlis’ten yola çıkacak trenin boğazın altından geçerek Londra’ya kadar ulaşabileceğini anlatan Yazıcı, bugün itibariyle başlatacakları demiryolu yenileme çalışmasıyla 120 kilometrelik demiryolunun elden geçirileceğine ve bunun 85 milyon liralık büyük bir hizmet olduğuna işaret etti.

Yapılan işlerin takip edilmemesi durumunda zamana yayılacağını ve maliyetinin de bununla birlikte artacağını dile getiren Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de yıllarca böyle oldu. Zamanında bitirilmeyen projelere çok büyük kaynaklar aktarıldı. Biz bunlara fırsat vermedik. Yol demek medeniyet demektir. Sadece ülkeler arasında eşyanın, insanın güvenli taşımacılığı demek değildir, aynı zamanda değerlerimizin de taşınmasına vesile olan alanlardır. Türkiye büyüyor, güçleniyor. Havaalanımız var. Ferit Melen Havaalanında 2003 yılında 141 bin yolcu taşıdık. Bu kadar yolcu 3 bin 200 uçakla taşınmış. 2013 yılında 1 milyon 120 bin yolcu Ferit Melen Havaalanında giriş-çıkış yapmış. 9 bin 500 uçak kalkmış. Yolcu sayısında yüzde 700 artış sağlanmış. Uçak sayısında da 3 kat artış var. Demek ki artık uçaklarımız dolu kalkıyor.

Birazdan Kapıköy’de açılışını yapacağımız tren x-ray ünitesi Türkiye’deki ilk uygulama. Bunun tamamlanmasıyla komşu ülkelerle sürdürdüğümüz ticari aktivitelerimiz yoğunlaşacaktır. Bu insanların hayat standardının yükselmesi anlamına geliyor. Hizmetlerimizi yaparken hiçbir zaman coğrafik ayrıma gitmedik. Kaynaklarımız hepimizin, sorunlar hepimizin. İmkanlara göre hizmetleri planlıyoruz. Aziz milletimizin de bunun idraki içinde olduğunu görüyoruz.”

Konuşmasının ardından demiryolu yenileme çalışmasının startını veren Yazıcı, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.