Diyarbakır – Şanlıurfa Demiryolu Uygulama projeleri yapımı ihalesinin şartname hazırlık çalışmaları sürdürülüyorAYGM Diyarbakır – Şanlıurfa Demiryolu Uygulama projeleri yapımı ihalesinin şartname hazırlık çalışmaları sürdürülüyor

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce (AYGM) gerçekleştirilecek, “Diyarbakır – Şanlıurfa Demiryolu Uygulama Projeleri yapımı” ile ilgili ihale hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu ihale ile ilgili şartname hazırlık çalışmalarının tamamlanmasından sonra ön seçim ilanı yapılacak.
Bilindiği gibi projenin ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.
ÇED raporunun MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd. Şti. tarafından hazırlandığını belirten yetkililer, proje ile ilgili etüd, proje ve mühendislik çalışmalarının ise Yüksel Proje firması tarafından yürütüldüğünü kaydettiler.
Söz konusu uygulama projelerinin tamamlanmasından sonra yapım işleri için ihale aşamasına gelinecek.
52 km’si Diyarbakır İli sınırları içerisinde, 119.4 km’si Şanlıurfa İl sınırları içerisinde kalacak toplam 171,4 km‘lik demiryolu projesi, Diyarbakır İlinde Yenişehir, Kayapınar, Bağlar ve Ergani İlçeleri sınırlarından, Şanlıurfa İlinde ise Siverek ve Hilvan İlçesi sınırlarından geçecek şekilde planlanıyor.
Diyarbakır – Şanlıurfa Demiryolu Projesi’nin inşaatı sırasında, topoğrafik özelliklere bağlı olarak bazı yerlerde kazı ve bazı bölgelerde dolgu yapılması söz konusu olup, proje kapsamında yaklaşık 25.350.000 m3’lük yarma ve 11.750.000 m3’lük dolgu işlemi gerçekleştirilmesi ön görülüyor. Demiryolu güzergahı boyunca 4 istasyon yapılacak olup, 1 istasyon Diyarbakır’da, 3 istasyon ise Şanlıurfa’da inşa edilecek. Proje kapsamında; 53 adet alt geçit, 19 üst geçit, 4 adet viyadük, 72 adet menfez ve 3 adet tünel (1 Tünel+2 Aç-Kapa Tünel olmak üzere) yapılması planlanıyor.
Diyarbakır – Şanlıurfa hattı Malatya, Sivas ve Ankara’ya, demiryolu hatlarıyla bağlanmış olacak.
İşletme hızı 160 km/saat olarak dizayn edilmekte olan proje tamamlandığında Şanlıurfa’nın Gaziantep üzerinden Adana’ya erişimi de hızlandırılacak. “Mürşitpınar – Suruç – Şanlıurfa Yeni Demiryolu Projesi” ile “Diyarbakır – Şanlıurfa Demiryolu Projesi” Şanlıurfa Havalimanı’na entegre edilecek. Ayrıca yakın bir gelecekte inşasına başlanacak olan Gaziantep – Halep Demiryolu Projesi de tamamlandığında Şanlıurfa’nın Halep ile bağlantısı da sağlanacak.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1146 / 02 Eylül 2013 (ÖA)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.