Emsalsiz Adana MetrosuEmsalsiz Adana Metrosu :Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Aytaç Durak Adana Medya gazetesine hatıralarını anlattı.. Kentin kaderini etkileyen bir sorun oluşu açısından, bunlar arasında en çok dikkat çekeni metro konusuydu..

Durak metroyu bir övdü bir övdü;

Moskova ve Londra metrolarının kalitesinden şüphe eder olduk.!

Kısaca şöyle dedi:

“Metro için halen aleyhte konuşuyorlar.. Metro, dünyanın her tarafında yaşayan bir organizmadır.. Ağacın fidanını dikersin sonra ağacın dalları olur, sonra birkaç sene geçer ve meyve vermeye başlar.. Metroda da ana arter açacaksın, ana arterin devamını sağlayacaksın, ondan sonra yan kollarını yapacaksın.. O zaman bütün şehire hitap edecek.. Hem oluşumda rahatlık sağlayacaksın, hem ekonomisini sağlayacaksın.. Kendi kendini finanse edecek.. Sen bir tek hattı yapar bırakırsan olmaz.. 4 senedir belediyede yokum, metronun ilave projesini 4 santim bile yapamadılar..”

Demek istedi ki:

“Ben bir halt işledim.. Metronun güzergahını hastaneler, üniversite, hava limanı, otogar gibi Adana’nın hayati merkezlerine götürmedim.. Bari Zihni yapsaydı.. Suçlu ben görünsem de aslında masumum.. En iyisi b..u Zihni’ye atayım..”

Bakar mısın;

Sen önce Adanalının apartman dolusu parasını harca, sonra da güzergah yanlışlığını itiraf et..

Pahalılığı ve güzergah hataları noktasında bence de evet, emsali yok..

Durak, “Adana metrosu emsallerinin en ucuzudur” dedi, ya..

Peki gerçekten öyle mi?

Anlatalım.. Adana metrosunun yapımı Bursa metrosu ile aynı yıl başlamıştı.. Bursa kilometresini (hem de eğimli araziye sahip olmasına karşın) 13 milyon dolara, dümdüz arazideki Adana kilometresini 25 milyon dolar mal etti..

Bursa Büyükşehir Belediyesi metroyu inşaatını bitirip “2 milyon kişiyi taşıdık” diye afiş astığında biz hala kazı yapıyorduk.. Bursa metrosu takır takır yolcu taşırken biz meçhulün başındaydık..

Kesintisiz 11 yıl sürdü.!

Ayrıca Adana metrosu masrafını karşılıyor mu, bunun cevabını da Aytaç Durak versin..

Örnek farklı, problem aynı..

Adanalı kebabı sever, karnıyarıktan hiç hoşlanmaz..

Karnıyarık olarak adlandırılan ve şehrin ortasından geçen D-400 karayolu (Turhan Cemal Beriker Bulvarı) altgeçitler maalesef amaca hizmet etmedi.. Sadece trafiği tıkadı..

Projeyi hazırlayan Konyalı, ihaleyi alan uygulamacı firma Ankaralı..

Yol’sa Adana’nın.!

Adana Mimarlar Odası D-400’den geçen karnıyarık için “Bu proje ne menem birşeydir, nasıl bir proje hazırlıyorsunuz.?” diye, hem Karayolları Genel Müdürlüğü’ne hem de Adana Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca sordu.. Başkan Bekir Kamışlı’ya cevap bile vermeye tenezzül etmediler..

Ortaya çıkan hilkat garibesi için kimi muhatap alacağız, kime fırça atacağız.!

Tıpkı metro gibi..

Bunlar aynı ekol.. Aynı zihniyet..

Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz ben bilirimci kişiliklerini sergilerken Adana’ya büyük kötülük ettiler.. Biri metronun öteki de karnıyarığın günahkârıdır..

İşin Adana’daki uzmanlarına danışmak varken kendi kafalarına göre takıldılar.. Metro projesi hazırlanırken, Durak Adana’daki meslek odalarının görüşünü almadı.. Bu sürecin canlı tanıklarından biri de Erkan Karakaya’dır..

Sonuç ortada..

Büyük Başkan Durak, giderayak akıl da verdi:

“Metro tamamen alttan geçebilirdi.. Para olsaydı onu yapardık.. Şimdi para varsa yine yapılabilir.. Varsa paraları indirsinler aşağıya..”

Pes yani…

Sözün bittiği yerdeyiz.!

Kaynak : www.adanamedya.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.