İstanbul Metrobüsü Her Yıl 30 Hayat Kurtarıyorİstanbul Metrobüsü Her Yıl 30 Hayat Kurtarıyor :EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin hazırladığı “Metrobüs Sistemlerinin Sosyal, Çevresel ve Ekonomik Etkileri” raporu, metrobüs sistemlerinin yer aldıkları koridorlarda yol güvenliği üzerine önemli etkiler oluşturduğunu gözler önüne serdi.

İstanbul (Türkiye), Meksiko (Meksika), Guadalajara (Meksika), Bogota (Kolombiya), Ahmedabad (Hindistan) ve Melbourne (Avustralya) şehirlerindeki metrobüs sistemlerinden gelen verilere dayanan raporda şu çarpıcı verilere ulaşıldı:
• Yaya geçitlerinde yapılan iyileştirmeler, yol güvenliğini olumlu etkilemektedir.
• Özel şerit kullanımı sonucunda, metrobüs otobüslerini diğer araçlardan ayrıldığından kaza riski doğrudan düşmektedir.
• Bir güzergahta metrobüs şeridinin bulunması o güzergahta sürücülerin trafikte yaptığı yarışları azaltıyor.
• Metrobüs sürücülerinin geçtiği eğitimler yoluyla sürücü davranışları daha az riskli hale geliyor.
• Bogota metrobüsünün hizmete girmesiyle ölümlü kaza oranları %48, yaralanma oranları %39 azaldı.
• Latin Amerika’da hizmet veren metrobüs sistemleri bulundukları güzergahlarda ölümlü ve yaralı kaza oranlarını ortalama %40 azalttı.
• Ahmedabad’da metrobüs sistemleri çalışmaya başladıktan sonra yol güzergahlarında meydana gelen maddi hasarlı kaza oranları %32, yaralanmalı kaza oranları %28, ölümlü kaza oranları ise %55 düşmüştür.
• Yol güvenliğindeki en radikal iyileşmenin yaşandığı şehirlerden biri Guadalajara olmuştur. Metrobüs sistemi sayesinde Guadalajara’da ölümlü trafik kazaları %68, yaralanmalı kazalar %69, maddi hazarlı kazalar ise %56 oranında azalmıştır.
• Melbourne metrobüsü ise hizmete girdiği güzergahta trafik kazalarına bağlı ölümleri tamamen ortadan kaldırarak çok önemli bir iyileşme sağlamıştır.
• İstanbul metrobüsünün 2006-2026 arasındaki 20 yıllık dönemde ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında sağladığı düşüşle 1,6 milyar TL (881 milyon dolar) tasarruf sağlaması öngörülmektedir.

EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir: “EMBARQ’ın incelemeleri sonucunda ortaya çıkan veriler gösteriyor ki metrobüs sistemleri dünyanın nesrinde olursa olsun yol güvenliği üzerinde benzer etkiler yapmaktadır. Metrobüs sistemleri, kullanıma girdikleri güzergahlarda yol güvenliğini ciddi oranda düzelterek maddi hasar, yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan kaza oranlarının azalmasını sağlamaktadır. Kaza oranlarının azalması ekonomik açıdan da büyük fayda sağlamaktadır. İstanbul metrobüsünün yol güvenliğinde sağladığı artışın ekonomik yansıması ise 700 milyon TL (392 milyon dolar) olmuştur. EMBARQ’ın trafik güvenliği çalışmalarından elde ettiğimiz verilere göre İstanbul metrobüsü her yıl 30 ölümlü ve 87 yaralanmalı kazanın önlenmesine katkıda bulunacaktır.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.