İstanbul’da ulaşım zammı mahkemeye taşınıyorİstanbul’da ulaşım zammı mahkemeye taşınıyor :İstanbul’da ulaşıma gercekleşen yüzde 10’luk zam, son kullanıcı derneklerinin ve vatandaşların tepkisini çekerken, Halk Otobüsleri AŞ, zam oranını yeterli bulmadı. Her iki taraf da zam oranını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

İstanbul’da toplu taşıma ücretlerinde yeni düzenlemeye gidildi. Bugünden bu yana uygulanmaya başlayan tarifeye göre İstanbulkart tam ücreti 1,95’ten 2,15 kuruşa yükselirken, öğrenci bedeli 10 kuruş artarak 1,10 lira olacak. Ulaşıma yüzde 10 zam yapılması son kullanıcı derneklerinin ve vatandaşların tepkisini çekerken, Halk Otobüsleri AŞ, zam oranını yeterli bulmadı. Her iki taraf da zam oranını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

İstanbul’da toplu ulaşım araçları günde 11 milyon 382 bin 411 defa kullanılıyor. Ulaşımda aslan payı ise tekerlekli taşımada. Ulaşımın yüzde 80’i karayolu ile sağlanıyor. Özel Halk Otobüsleri kent genelinde 1 milyon 420 bin 178 yolcu taşırken, metrobüs hattını 750 bin yolcu kullanıyor. İETT otobüsleri 720 bin 696, Otobüs AŞ ise 747 bin 949 yolcu taşıyor. Kentin Marmaray, metro, hafif metro, tramvay, teleferik, fünikülerden oluşan raylı sistem hatlarında ise günde 1 milyon 632 bin 863 kişi yolculuk yapmaktadır . Kent içi ulaşımda 1 Eylül 2012 tarihinde gercekleşen zammın peşinden evvelki gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı bir kararla yeni düzenlemeye gidildi. Ulaşıma yüzde 10 zam yapıldı. İstanbulkart biniş fiyatı tam 1,95 liradan 2,15 liraya, öğrenci 1 liradan 1,10 liraya yükseltildi. Ulaşım zammı İstanbulluların tepkisini çekti. Sosyal medya üzerinden eleştiride mevcut bulunan insanlar , zam oranını çok bulduğunu belirtti . Esra Topkaç isimli vatandaş, belediyenin ücretleri düşürmesi gerekmekde olduğunu ifade etti . Öğrenci olarak zammı yüksek bulan Meryem Türkyılmaz da, ekstradan zamma ihtiyaç bulunmadığı belirtti . Türkyılmaz, “Öğrenci olarak bize çok fazla pahalı. Zaten ücretler çok , ekstradan zamma ihtiyaç yoktu. Bunlar hepsi devletin cari açıktan gerçekleşen sıkıntılarıdır. Bizden çıkıyor böyle.” diye belirtti .

‘HANGİ MALİYET YÜKSELDİ DE ZAM YAPILDI?’

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise ulaşıma gercekleşen zam oranını yüksek bulduklarını belirtti . Yılmaz “Hangi maliyet yükseldi de bu zammı yapmak mecburiyetinde kaldınız, diye sormak lazım gelir . Tüketicinin hukukunun korunmasını istiyoruz, son kullanıcı hakkının korunmasını istiyoruz. Her sıkışan, nakite gereksinimi olan hemen zammı tüketiciye yansıtarak bu işin altından kalkmamalıdır. Bu işin bir hakkaniyeti vicdanı olmalı bu zamda. Tek kişiye yüzde 10 zam vicdan mıdır? Konuyu yargıya taşıyacağız.” diye açıkladı . İstanbul Halk Otobüsleri AŞ Esnaf Odası Başkanı İsmail Yüksel ise zam oranını az bulduklarını açıkladı . İBB’den yüzde 20 zam istediklerini ifade eden Yüksel şu şekilde açıkladı : “Vatandaşların zamma tepkisi karşısında biz de saygılıyız. 23 aydır bize zam olmadı. Esnaf vasıta değiştirmeye mecbur. Zira engelli erişimine makul olacak. Bu kadar faaliyet , mazot giderlerimiz artıyor. Bu zam bizi tatmin etmiyor. Uygulama başladıktan akabinde legal olarak başvuracağımız bir şey varsa başvuracağız fakat tekrar de taşımaya devam edeceğiz.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.