İZBAN Hattının Aliağadan – Bergamaya kadar uzatılması ile ilgili projeler TCDD tarafından onaylandıİzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö Sistemi’nin Geliştirilmesi Projesi İZBAN Hattının Aliağadan – Bergamaya kadar uzatılması ile ilgili projeler TCDD tarafından onaylandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan, “İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki “Aliağa – Menderes Raylı Sistem Hattı” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili ihale ilanı yapılabilmesi için hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımına ait projeler TCDD tarafından onaylandı.
Bu aşamada görüştüğümüz yetkililer, yapım ihalesi ile ilgili şartname hazırlık çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayacaklarını kaydettiler.
Bilindiği gibi, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, hatta demiryolu döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işleri de TCDD tarafından yapılacak. Söz konusu projenin finansmanı özkaynaklardan karşılanacak.
Mevcut uzunluğu 80 kilometre olan Aliağa-Menderes Hattı, 32 kilometrelik Torbalı bağlantısının ardından 112 kilometreye ulaşacak. Banliyö hattı, Torbalı’dan Selçuk’a 28 kilometre, Aliağa’dan Bergama’ya ise 52 kilometre daha uzatılacak. Böylece hattın toplam uzunluğu 195 kilometreye ulaşacak.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1179/28 Nisan 2014 (ÖA)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.