Santiago 2013 yılında İspanyada yaşanan trenin raydan çıkma kazası ile ilgili rapor yayınlandıSantiago 2013 yılında İspanyada yaşanan trenin raydan çıkma kazası ile ilgili rapor yayınlandı :24 Temmuz 2013 tarihinde Santiago de Compostela’da yaşanan kaza ile ilgili Nihai Soruşturma Raporu 4 Haziran 2014’te Ulaşım Bakanlığınca yayınlandı. Kazada 79 kişi yaşamını yitirmişti .

24 Temmuz 2013 tarihinde İspanya’da Santiago de Compostela’da hız sınırının 80 km/s olduğu kurbta 180 km/saat hızla giden bir tren raydan çıkmış ve 79 kişinin ölümüne 140 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Nihayet Ulaşım Bakanlığı Soruşturma Raporunu yayınladı.

Bu 266 sayfalık belgeye göre raydan çıkma olayında tek neden insan faktörü. Rapor “sürüşten sorumlu personel tren tarifesinde ve güzergah planında mevcut olan kurallara uymamıştır” demekte.

Sürücünün, raydan çıkmadan saniyeler önce almış olduğu telefon çağrısı nedeniyle dikkatsiz davranması teknik soruşturmada kazaya katkıda bulunan faktör olarak tanımlanmıştır.

Her ne kadar insan faktörü dışında başka bir faktör tanımlanmamış olsa da, soruşturmadan sorumlu kurum olan CIAF toplam 9 ayrı tavsiyede bulundu.

İspanya’nın raylı sistem altyapısı yönetiminden sorumlu olan Adif’e bu tavsiyelerin ikisi tebliğ edildi. Bunların ilki izin verilen maksimum hızı belirtmek için sabit sinyallerin monte edilmesini ikincisi de hız kontrolü için keskin kurblara balisler konulmasını önermekte. Bunlar ulusal ATP sistemi Asfa’yı kullanacak.

İspanya’nın Demiryolu Ağı Operatörü olan Renfe’ye de iki öneri iletildi. Bunlar operatörün kabinlere video kayıt cihazı monte etmeyi düşünmelerini ve personel arasında dahili koordinasyonu iyileştirmelerini önermekte.

Buna ilaveten Ulaşım Bakanlığına da kalan beş öneri tebliğ edildi. Bunlar Adif ve Renfe’nin önerileri uygulamasının sağlanması için gerekli tebligatların yapılmasını garanti etmeyi ve yeni bir hızlı tren hattı açılmadan önce daha güçlendirilmiş risk değerlendirme sürecinin uygulanmasını amaçlamakta.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.