TCDD 10 adet yüksek hızlı tren seti ve yedek malzeme alımı ile bakım, onarım ve temizlik ihalesinin teklifleri toplandı

TCDD yüksek hızlı tren seti ve yedek malzeme alımı ile bakım, onarım ve temizlik ihalesinin teklifleri toplandı


T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan, “10 Adet Yüksek Hızlı Tren (YHT) Seti ve 47 kalem yedek malzemenin temini ile 10 adet Yüksek Hızlı Tren Setinin (YHT) 3 yıl süreyle bakım – onarım ve temizlik işi” ihalesinin teklifleri 29 Mayıs 2014 günü toplandı.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; yaklaşık maliyeti 992.000.000 lira olarak belirlenen ihaleye katılan firmalar ve teklifleri şöyle:
1. Alstom (Fransa) € 262.116.740,00
2. Siemens AG (Almanya) € 339.872.201,45
3. Bombardier (Kanada) Teşekkür

Teslim yeri
YHT: CIP Ankara (Ray üzerinde) Türkiye
Yedek malzemeler: CIP TCDD Ana İkmal Merkezi Behiçbey/Ankara – Türkiye

Teslim Tarihleri
10 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti: İşe başlama tarihinden itibaren ilk set en geç 9. ayın sonunda 10. set ise en geç 15. ayın sonunda teslim edilecek. (9. aydan itibaren her ay minimum 1 set teslim edilecek şekilde 15. ayın sonunda 10 set tamamlanacak.)
Yedek parça, özel-genel amaçlı alet, test ekipmanı ve kolaylıklar: İlk tren setinin teslimatından itibaren son tren setinin teslimatına kadar partiler halinde teslim edilecek
Bakım-Onarım ve Temizlik Hizmeti: İşe başlama tarihinden itibaren 3 yıl süreyle teknik şartnamesinde belirtilen şekilde teslim edilecek.

Ekonomik açıdan en avantajlı teklif fiyatla birlikte fiyat dışındaki unsurlar da dikkate alınarak belirlenecek. Fiyat dışı unsurlar ile hesaplama yöntemi aşağıdaki gibi olacak. Fiyat değerlendirilmesinde çok yüksek hızlı tren seti ömür süresi maliyeti (30 yıl için) hesaba katıldı.

  • Koltuk başına konan fiyat (% 65)
  • Yolcu – km başına bakım maliyeti (% 32)

  • Yolcu-km başına enerji tüketim maliyeti (% 3)

  • Toplam (% 100)

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1181/12 Mayıs 2014 (ÖA)

Kaynak : www.yatirimlar.com


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar