10 Adet YHT Seti alımı ve yedek malzeme ile bakım, onarım ve temizlik ihalesinde değerlendirme çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi10 Adet YHT Seti alımı ve yedek malzeme ile bakım, onarım ve temizlik ihalesinde değerlendirme çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi

TCDD 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti İhalesi Yüksek hızlı tren seti ve yedek malzeme alımı ile bakım, onarım ve temizlik ihalesinde değerlendirme çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi

T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 29 Mayıs 2014 günü teklifleri toplanan “10 Adet Yüksek Hızlı Tren (YHT) Seti ve 47 kalem yedek malzemenin temini ile 10 adet Yüksek Hızlı Tren Setinin (YHT) 3 yıl süreyle bakım – onarım ve temizlik işi” ihalesinde yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu ihalede değerlendirme çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Çalışmaların tamamlanması ve gerekli onayların alınmasından sonra ihalenin sonucu açıklanacak. Bilindiği gibi söz konusu ihaleye katılan firmalar şöyle belirlenmişti:
1. Alstom (Fransa)
2. Siemens AG (Almanya)
3. Bombardier (Kanada) Teşekkür

Setlerin Teslim yeri
YHT: CIP Ankara (Ray üzerinde) Türkiye
Yedek malzemeler: CIP TCDD Ana İkmal Merkezi Behiçbey/Ankara – Türkiye
Teslim Tarihleri
10 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti: İşe başlama tarihinden itibaren ilk set en geç 9. ayın sonunda 10. set ise en geç 15. ayın sonunda teslim edilecek. (9. aydan itibaren her ay minimum 1 set teslim edilecek şekilde 15. ayın sonunda 10 set tamamlanacak.)
Yedek parça, özel-genel amaçlı alet, test ekipmanı ve kolaylıklar: İlk tren setinin teslimatından itibaren son tren setinin teslimatına kadar partiler halinde teslim edilecek
Bakım-Onarım ve Temizlik Hizmeti: İşe başlama tarihinden itibaren 3 yıl süreyle teknik şartnamesinde belirtilen şekilde teslim edilecek.
Ekonomik açıdan en avantajlı teklif fiyatla birlikte fiyat dışındaki unsurlar da dikkate alınarak belirlenecek. Fiyat dışı unsurlar ile hesaplama yöntemi aşağıdaki gibi olacak. Fiyat değerlendirilmesinde çok yüksek hızlı tren seti ömür süresi maliyeti (30 yıl için) hesaba katıldı.
– Koltuk başına konan fiyat (% 65)
– Yolcu- km başına bakım maliyeti (% 32)
– Yolcu-km başına enerji tüketim maliyeti (% 3)
– Toplam (% 100)
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1184/02 Haziran 2014 (ÖA)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.