Posted on Leave a comment

ESHOT yeni ulaşım sistemi bilimin ışığında oluşturuldu

ESHOT yeni ulaşım sistemi bilimin ışığında oluşturuldu :İZMİR’de toplu ulaşımda yapılan sistem değişikliği planlama hazırlığının 2010 yılında İZBAN’ın devreye girmesiyle başlatıldığı, dört yıldır Dokuz Eylül Üniversitesi desteğiyle yürütülen çalışmalar ve yolcu binişlerinin tüm detaylarını gösteren kentkart istatistiklerine göre yapıldı. ESHOT Genel Müdürlüğü, “Uygulama detaylı yolculuk talepleri analiz edilerek 4 yıl süren çalışma sonunda başlatıldı. Sistem bilimin ışığında oluşturuldu” açıklaması yaptı.

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, toplu ulaşımda “Alışkanlıkları değiştireceğiz” sloganıyla başlatılan İzmir’de kent içi ulaşımda kent merkezi ve ana arterlerdeki otobüs sayısını azaltma, aktarmalı sistemi güçlendiren yeni sistemle ilgili hazırlık dönemini açıkladı. İZBAN’ın 2010 yılında devreye girmesiyle başlayan yeni ulaşım sisteminin şekillendirilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi ile 2011’den beri işbirliği yapıldığını belirten yetkililer, Şehir ve Bölge Planlamacılığı ile İstatistik bölümlerinden destek alındığını her gün 1.5 milyonu aşkın yolcunun seyahat alışkanlıklarının kentkart verileri ışığında analiz edildiğini söyledi.

Sistemin ilk etabının İZBAN’ın etkin olarak kullanılmaya başlaması ve aktarma merkezlerinin açılması olduğuna dikkat çeken ESHOT yetkileri ikinci etabın ise Eylül 2011’de tamamlanan Dokuz Eylül Üniversitesi’nden danışmalığında “ESHOT Genel Müdürlüğü Mevcut Ve Öneri İşletme Hatlarının Karayollarına Dayalı Ulaşım Sistemleri İle Optimizasyonu, Aşamalı İşletme Hatları, Kamusal Alanların İşletme Entegrasyonuna İlişkin Yürütülecek Planlama Projesi” geliştirilmesi olduğunu belirtti. ESHOT yetkilileri bu aşamada otobüs hatlarının değerlendirildiğini, revize edilecek hatların en verimli şekilde çalışacak planlamaları oluşturulduğunu belirten yetkililer, yolculuk güzergahları ve süreleri, durakların kullanım yoğunluğunu dikkate alan bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. ESHOT yetkilileri “Proje sonunda, otobüs parkur sürelerinin azaltılarak yakıt sarfiyatını azaltmak, yolculuk süreleri düşürülerek şehir içi trafiği rahatlatmak, sonuçta vatandaşların yolculuk kalitesini artırmak hedeflendi” dedi.

Sistem değişikliği altyapısını oluşturan “Hat Güzergâhlarının Tekrar Yapılandırılması” projesinin 1 Haziran 2012- 30 Kasım 2012 tarihleri arasında başlatıldığını açıklayan ESHOT Genel Müdürlüğü kentkart biniş verilerine bağlı istatistiklerle, yolculuk taleplerinin değerlendirildiğini söyledi. Hat ve güzergah bazındaki yoğunluk ve araç doluluk seviyelerinin doğru tespiti hedefiyle yürütülen projenin ikinci aşamasında bölge seviyesinde seferler ve duraklar bazında bilgi analizi yapıldığını belirten yetkililer, “Kapsamlı bir bilgi tabanı yaratıldı. Çalışmalara ilişkin düzenlemeler, mahalle muhtarlarına sunuldu, görüş ve önerileri alınarak projenin nihai durumuna ilişkin katkıları alındı. Yeni sistem, detaylı yolculuk talep analizleri yapılarak üretilen veriler doğrultusunda 4 yıl süren uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olarak uygulama noktasına getirildi” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.