İzmirde aktarmalı sistemin ilk iş günü raporuİzmirde aktarmalı sistemin ilk iş günü raporu :İzmir’de kent içi ulaşımda kent merkezi ve ana arterlerdeki otobüs sayını azaltan ve aktarmalı sistemi güçlendiren yeni sistemin ikinci gününe yolcuların şaşkınlığı damga vurdu. Sistemin uygulandığı ilk iş günü olması nedeniyle, değişiklikten haberi olmayan yolcular ne yapacaklarını bilmedikleri için sıkıntı çekti. İZBAN ve Metro’da yaz dönemi olmasına rağmen yaşanan yoğunlukta, sabah 2-3 seferde, Şirinyer’de bazı yolcular, kalabalıktan trene binemedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT’un aktarmalı sistemi güçlendiren yeni uygulaması 29 Haziran Pazar günü başlamasına karşın, İzmirliler ilk iş günü olması nedeniyle değişikliklerle bugün (30 Haziran) tanıştı. Merkez, Karşıyaka, Bornova, Buca ve Teleferik olmak üzere 5 ana bölgeye ait 42 alt bölgenin ulaşım sistemindeki değişiklikler ilk gün bazı sıkıntılara neden oldu. Özellikle İZBAN ve Metro’da sabah işe gidiş saatlerinde yoğunluk yaşandı. Yaz dönemi olması, okulların açık olmamasına karşın İZBAN’ın en kalabalık istasyonları olan Halkapınar ve Şirinyer istasyonlarında yığılma meydana geldi. Şirinyer İstasyonu’nda TCDD’nin ana hat treninin de araya girmesi nedeniyle sefer aralığının uzadığı süreçte üç kez 10-15 kişi, gelen İZBAN trenine kalabalık nedeniyle binemedi. Halkapınar İstasyonu’nda ise farklı yönlerden iki İZBAN treninin yolcu indirmesi nedeniyle aktarma sırasında İzmir Metrosu’nun bir seferinde bazı yolcular bir sonraki seferi beklemek zorunda kaldı.

ESHOT Aktarma bölgelerinde yüz yüze yönlendirmeyi yaptı. Yönlendirme levhaları yerine yolcuların soruları tek tek yanıtlandı. Hangi araçla nerden nereye gidebilecekleri, alternatifler anlatıldı. Güzergahların yer aldığı broşürler dağıtıldı. Aktarma Merkezleri’nde kent içi ringler sürekli sefere çıkarılarak yığılma önlendi.

Toplu ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen proje ilk iş gününde değişikliklerden haberi olmayan yolcuları olumsuz etkiledi. Alıştıkları güzergahlar yerine otobüslerin aktarma merkezlerine girmesiyle çevresindeki yolculara ve otobüs şoförlerine sorular sormaya başlayan yolcular, şaşkınlık ve kızgınlık yaşadı. Sorunsuz şekilde yeni otobüslerine aktarma yapanlar tepki göstermedi. Ancak, iner inmez bineceği otobüsü durakta bulamayan yolcular sistemi eleştirdi. Aktarma yapması nedeniyle işine geç kaldığını belirten bazı yolcular da tepki gösterirken “Kış aylarında aktarmadan mağdur oluruz”, “Her gün aktarma yaparken, işe gidene kadar yorulurum” , “Tek otobüsle gitmek varken, bu sıcakta niye aktarmayla eziyet çekiyorum” diye tepki gösterenler oldu.

Ulaşım sistemini siyasi gerekçelerle eleştiren ve öven yolcular da dikkat çekti. Halkapınar İstasyonu’nda bir yolcu “CHP zihniyeti bu! Ben Alsancak’taki işime neden aktarma yaparak gitmek zorundayım?” diye sordu. Bir başkası ise “Aziz Kocaoğlu’nun değişikliği yaparken bildiği bir şey vardır” dedi. Değişikliklere karşı objektif olmaya çalışan yolcular ise “Bekleyip göreceğiz. Trafik de bir rahatlama var. Ancak, yaz ayları ve Ramazan ayı olması nedeniyle mi, yoksa yeni sistemin etkisi mi bilmiyorum” yorumu yaptı. Öte yandan bazı yolcular eskisine oranla yolculuğun daha uzun sürdüğünden yakındı.

ESHOT, İZBAN ve Metro yetkilileri ilk iş gününde yeni sistemin işlediğini, büyük sorun yaşanmadığını belirtti. İZBAN hattında meydana gelen yoğunluğun dikkat çektiğini belirten yetkililer, okullar açılmadan önce ağustos ayında deneme çalışmaları yapılan yeni tren setlerinin gelmesiyle bu sorunu çözeceklerini söyledi. İZBAN’da 6 vagondan oluşan ikili setlerin çalıştığını, yeni vagonların devreye girmesiyle üçlü setlerin çalışacağını dile getiren yetkililer, sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi ve TCDD ana hat trenlerinin hatta girişlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili çalışma sonrası sefer sıklıklarının da artacağını belirtti.

ESHOT yetkilileri ise ilk iş gününde planlanan hatların birkaç tanesinde sıkıntı yaşandığını, ek otobüsleri devreye sokarak bunu çözdüklerini dile getirdi. Semtlerden gelen araçlardan inen yolcuları aktarma merkezlerinde uzun süre bekletmediklerini, sadece İZBAN ve Metro’da birkaç sefer de sıkıntı yaşandığını dile getiren yetkililer, “ESHOT görevlileri yolcuları yönlendirdi. Yolcuları bu merkezlerde bekletmedik. Eksiklerimizi görüp, düzeltiyoruz. Alsancak, Konak arası trafikte de bir rahatlama tespit edildi. Şair Eşref Bulvarı’nda sabah saatlerinde eskiye oranla trafik azaldı. Akşam iş çıkışı trafikteki etkisine de bakacağız. Ancak, ilk gün itibariyle sistem başarılıyla çalışıyor” dedi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.