Kocaoğlu’ndan metro cevabıKocaoğlu’ndan metro cevabı :İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yarımada Startejik Planı’yla kamuoyunda tartışmalara neden olan Rüzgar Enerjisi Santrali ve Balık Çiftlikleri’ne nerde karşı çıkacakları, nerde karşı çıkmayacaklarının haritasını hazırladıklarını açıkladı. Kocaoğlu, İzmir metrosuyla ilgili inşaat sırasında çıkan sorunların aşıldığını, seferler öncesi bazı kesimlerin propoganda yaptığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bademler köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında Yazlık- kışlık mevsimlik çiçekler ve sardunya alım sözleşmesi imzalandı. CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven ve 9 ilçe belediye başkanın katıldığı Bademler köyünde gerçekleşen sözleşme töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, vizyonlarının yerelde kalkınma olduğunu söyledi. Kalkınmada sanayi, ticaret, turizm, hizmet sektörlerinin yanı sıra tarıma da büyük önem verdiklerini belirtti. Tarımda çiçek, fidan organik tarım, sözleşmeli üretim, arazi yolları asfaltlanması uygulamalarına dikkat çeken Kocaoğlu, kooperatiflerin önemini vurguladı.

Yarımada stratejik planın yapıldığını dile getiren Kocaoğlu “Bitki örtüsü, ağaç örtüsü, doğal kaynakları, arkeoloji ve doğal kısıtları avucumuzun içi gibi biliyoruz. Bilirseniz doğru karar veriyorsunuz. Üretiyorsunuz. Destek görüyorsunuz. Yarımada’da çok az bir çalışma kaldı. Nereye Rüzgar Enerji Santrali (RES) yapılacağını, nereye RES yapılmayacağının haritasını yapacağız. Balık çiftliklerinin hangi koyda, kıyıya ne kadar uzakta olacağı, açık denize ne kadar uzaklıkta olacağını belirleyeceğiz. Böylece balık çiftlikçilerine nerede karşı çıkacağımızı bileceğiz. Haklılık payımız yükselecek. Doğa, çevre faciasını engelleyebileceğiz. Nerede RES’e karşı çıkacağımızı, nerede çıkmayacağımızı bileceğiz. Buna göre hareket edeceğiz. Bilimsel altlık yoksa, istemediklerinizi bilimsel zemine oturtamazsınız savunma mekanizmasını, inandırmanı güveni zayıflar. Hedefe gitmekte engellere karşılaşıyorsunuz. Yarımada belediye başkanlarıyla yapılacak projelerle ilgili toplantı yapacağız” dedi. Kocaoğlu, Gediz ve Bakırçay ile Küçük Menderes havzası için de stratejik plan yapacaklarını açıkladı.

Tarımda kooperatifçiliğe olan bakış açısını aşacaklarını belirten Kocaoğlu, “Çok kooperatif değil güçlü kooperatifler olmalı. Bunun için toplantılar yaptık. Tarım sektörüyle uğraşan tarım sanayicileri ve ticaretini yapanlarla toplantı yapacağız. Yol haritası belirleyeceğiz. Kooperatiflerin başına kural koyucu olmayacağız. Esnek bir yapıda kooperatiflerin işlerini kolaylaştıracak, köprü ve partner olacağız. Onlara dayatmada bulunmaya hiçbir hakkımız ve yetkimiz yok. Öyle bakmıyoruz. Bizimkisi kolaylaştırma, yol göstermek, yatırım yapmak, tarımı çiftçiyi, köylüyü ayağa kaldırmak. Köy tabelasını kaldırıp mahalle yaptılar. Tabelayı kaldırmakla Bademli Köyü köylükten çıkmıyor. Kalkındırma yapmak önemli” dedi.

METRO HABERLERİNE YANIT
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatıyla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan olumsuz haberlerle ilgili açıklama yaptı. Kocaoğlu “Son günlerde malum çevrelerden ve basın organlarından bir bombardımanla, aslı astarı olmayan akıl ve bilimden uzak sadece çamur at izi kalsın diye yapılan bir karalama ile karşı karşıyayız. Yanıt vermek, muhatap olmak doğru değil. Ama, bunları yazıyorlar çiziyorlar. Cevap vermezsen doğru moduna geliyor. Diğer basın organları da kullanabilir. Benzerlerini geçmişte gördük. Sadece ve sadece doğrunun bilinmesi açısından kısa bir açıklama yapacağım” dedi.

METRONUN AÇILACAĞI İÇİN PROPOGANDA YAPIYORLAR
Metro inşaatını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiğini belirten Kocaoğlu, inşaatın projesini yapan ve kontrolünü yapan firmanın Türkiye’nin en köklü inşaat ve proje firmalarından biri olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Yüklenici firma, İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje ve kontrolü yapan firma her aşamada her çıkan problemde nasıl çözüleceğini üniversitelerden, konunun uzmanlarına danışarak buldu. İnşaatı durdurup çözüm projesi yapıldıktan sonra devam ettik. Son kalan ve problem olan 13 metrelik bölümü geçmek için 9 ay bekledik. Bu akla ve bilime inanmaktır. Ondan sonra yaptık. Şimdi metronun bittiğini, deneme severlerinin başladığını ve hizmete açılacağını haber alan kente negatif enerji salgılamayı prensip edinmiş kişi ve gruplar burayı millet kullanmasın diye bir propoganda içine girdi. Kabahatimiz varsa bizi eleştirebilirsiniz, eskilerimizi söyleyebilirsiniz ama metroyu kullanacak 4 milyon insanı ürkütemezsiniz, korkutamazsınız, buna hakkınız yok” dedi.

AYIPTIR GÜNAHTIR. SİZ NE İSTİYORSUNUZ?
Metro’nun projesine uygun olarak yapıldığını ve projesine uygun olarak çalışacağını belirten Kocaoğlu, “Ayıptır, günahtır, yazıktır. Siz bu kente metro yapılmasın istemiyor musunuz ? Yeni fuar alanı yapılmasını istemiyor musunuz? Tramvay yapılmasını istemiyor musunuz? Arıtma yapılmasını istemiyor musuz? Siz ne istiyorsunuz? Ne istediğinizi açık açık söylerseniz biz de yanıtı seve seve veririz” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.