Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları için çok yakında YİD modelli ihale ilanı yapılacak

KGM Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları için çok yakında YİD modelli ihale ilanı yapılacak
Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından gerçekleştirilecek olan, “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi” kapsamındaki 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları için (Avrupa ve Asya tarafındaki Akyazı-Paşaköy arası ile Avrupa Yakası’nda Odayeri-Kınalı arası) Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı alındı. Önümüzdeki günlerde alınması beklenen Hazine Müsteşarlığı’nın uygun görüşü ile birlikte söz konusu bağlantı yolları için Yap – İşlet – Devret (YİD) modelli ihale ilanı yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü, ilanı bu ay sonuna kadar yayımlamayı ve ihaleyi yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı hedefliyor.
Bağlantı yolları için hazırlanan YİD modelli yeni ihale şartnamesinde yeni bir takım değişiklikler de göze çarpıyor. Bu gibi büyük oranda finansman gerektiren işlerde kredi çalışmaları uzun zaman alabiliyor. Son zamanlarda küresel boyutta oldukça zorlaşan kredi temini ile birlikte yüklenicinin işe başlaması bazen bir kaç yılı bile bulabiliyor. Ancak, yapım çalışmaları hızla devam ettirilen 3. Köprü’nün de bağlantı yollarının bir an önce tamamlanması gerekiyor.
Hazırlanan yeni şartname, ihaleyi alacak şirket veya grup finansman paketini kapatmadan kendi öz kaynakları ile işe başlayabilmesine imkan tanıyor. Buradaki en büyük amaç yapım çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması olarak görülüyor. İhalede, yapım süresi 3 yıl ancak, yülenici bu süreyi geçerse herhangi bir cezai yaptırımı bulunmuyor. Yapım ve işletme sürelerinin yarıştığı ihalede yüklenici işi 3 yıldan önce tamamlarsa bu onun avantajına oluyor.
Bayramlarda ve bazı özel günlerde ücretsiz geçişe yönelik madde de bu şartnamede yer alıyor. Ancak, bu maddenin şirkete herhangi bir bağlayıcılığı olmayacak. Yolun tamamlanmasının ardından Türkiye’de ilk kez bir otoyol özel şirket tarafından işletilecek. Geçiş ücreti, araçların cinsine, sınıfına ve mesafesine göre Devlet tarafından belirlenecek tavan fiyata göre şirket tarafından tespit edilecek. Geçiş ücretlerinin tavan fiyat da her yıl değişen şartlara göre güncellenecek
KGM, önümüzdeki yıl da Kuzey Marmara Otoyolu’nun kalan kısımları için ihale hazırlıklarına başlamayı planlıyor. Kalan kısımların ihalelerinin yine aynı yıl içinde sonuçlandırılması hedefleniyor.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1184/0 Haziran 2014 (GB)


Kaynak : www.yatirimlar.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar