Lolo köprüsü olarak bilinen tarihi köprü yıkılmak üzereLolo köprüsü olarak bilinen tarihi köprü yıkılmak üzere  :Bitlis’te halk arasında “Lolo Köprüsü” olarak bilinen tarihi köprünün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen mahalle muhtarı, yetkililerin duyarsızlığına tepki gösterdi.
Bitlis’te halk arasında “Lolo Köprüsü” olarak bilinen tarihi köprünün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gazibey mahalle muhtarı Yasin Kırboğa, Belediye ekiplerince su şebekesi yapılıyor diyerek kazılan tarihi köprünün durumuna dikkat çekti.
Kırboğa, İl Kültür Müdürlüğü’ne defalarca durumu izah ettiklerini belirterek, “Mahalleyi merkeze bağlayan ve halk arasında ‘Lolo Köprüsü’ olarak bilinen tarihi köprü yıkılma tehlikesini yaşıyor. Daha önce belediye ekipleri tarafından su arıza nedeniyle çalışma yürütüldü. Köprünün kolonlarında ve köprünün üst kısmında kazılar yapıldı. Yapılan çalışmalar olduğu gibi bırakıldı. O zaman da çalışma yapılırken müdahale ettik. Fakat bu müdahalemiz bir fayda sağlamadı.” dedi.
Köprünün durumu hakkında belediyeye başvurduğunu söyleyen Kırboğa, “Belediye, konuyla İl Kültür Müdürlüğü’nün ilgilendiğini söyledi. Defalarca İl Kültür Müdürlüğü’ne başvurdum. ‘Bugün değil, yarın geliriz’ diyerek konuya duyarsız davranıyorlar. Burada yok olmayla karşı karşıya bırakılan tüm tarihi mekânlara ve köprülere sahip çıkılmasını istiyoruz.” şeklinde konuşarak tepkisini dile getirdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.