TCDD’den YHT tünelinde göçük iddiasına cevap (Video)TCDD’den YHT tünelinde göçük iddiasına cevap :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı projesi ikinci etabı kapsamında yer alan Bilecik’teki “T26 tünelinde göçük olduğu” iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve bunun YHT hattının açılışına engel olmadığını bildirdi.

TCDD’den yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde öne sürüldüğü gibi Bilecik Ahmetpınar köyü mevkisindeki T26 tünelinde göçük olmadığı, Ankara-İstanbul YHT hattı projesinin ikinci etabındaki 6 bin 100 metre uzunluğundaki söz konusu tünelde yüklenici firmaya ait “TBM” adlı tünel delici makineyle 2012 yılının Haziran ayında çalışmalara başlandığı belirtildi.

Tünel açma makinesinin ilerlemesinin, gevşek zemin nedeniyle güvenli bir ortamda durdurulduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tünelde bin 20 metre ilerleme sağlandıktan sonra tünel çevresindeki kendiliğinden sıkışan gevşek zemin nedeniyle ‘TBM’ makinesinin ilerlemesi, projeyi geciktirmeye başladı. Gecikmeye neden olan tünel bölgesinin yeniden incelenmesi için TBM makinesinin ilerlemesi güvenli bir noktada durduruldu. Projenin devam ettirilmesi ve sorunun aşılması için 2 bin 530 metre uzunluğunda yeni bir by-pass tünel yapımına başlanarak tamamlandı. Bazı haber kaynaklarında yer alan T26 tünelinde göçük olduğu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. T26 tüneli, Ankara-İstanbul YHT hattının açılışına engel değil. Bu kapsamda TCDD, tünelin açılmasında karşılaşılan güçlükler ve bölgesel sorunlar nedeniyle İTÜ danışman öğretim üyeleri, firma müşavir uzmanları ve TCDD uzmanlarından oluşan bir heyetle çalışmaları yerinde inceledi. Gevşek zemin nedeniyle YHT hattı güzergahı değiştirilirken, çalışmalar devam etmektedir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.