YHT vatanı saracakYHT vatanı saracak : Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışıyla beraber işletmede olan YHT hattı uzunluğu 1420 kilometreye ulaşacak. 3500 kilometresi yüksek hızlı, 8500 kilometresi hızlı olmak üzere 2023 yılında yekün 25 bin kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşması hedefleniyor.

Türkiye ilk defa 13 Mart 2009 tarihinde Başkent Ankara-Eskişehir hattının açılmasıyla yüksek hızlı trenle tanıştı. Bu tarihte 1970’lerden beri yılan hikayesine dönen YHT projeleri düş olmaktan çıktı ve Türkiye Avrupa’da 6’ncı, dünyada 8’inci YHT teknolojisine sahip memleket konumuna geldi. Türkiye’nin ikinci yüksek hızlı demiryolu hattı ise Türk mühendis, amele ve işadamlarının emeği ile dünyadaki emsallerine göre kısa sürede ve ucuz maliyetle inşa edilerek 2011’de hizmet vermeye başladı. Eskişehir-Konya YHT hattı ise 23 Mart 2013’de hizmete açıldı.

HEDEF 25 BİN KİLOMETRE

YHT’ler hizmete girdiği günden itibaren vatandaşlardan devasa alaka gördü. Bugüne kadar YHT’lerle taşınan yolcu sayısı 15 milyonu aştı. 3 bin 500 kilometresi yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometresi hızlı olmak üzere 2023 yılında yekün 25 bin kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşma hedefi doğrultusunda çalışmalar nihayet sürat devam ediyor.

MESAFE VE SÜREDEN TASARRUF

Tamamlanan ve yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle, Başkent Ankara merkezli oluşturulan çekirdek demiryolu ağıyla kentler arasında günü birlik seyahatin yapılabilir olması ve kentlerin adeta birbirlerinin banliyösü haline gelmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Başkent Ankara-Sivas arasındaki 405 kilometrelik mesafede demiryoluyla seyahat süresini 10 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arası seyahat süresini de 5 saate düşürecek olan Başkent Ankara-Sivas YHT Projesi’nin inşası devam ediyor. Bursa-Başkent Ankara ve Bursa-İstanbul arasındaki seyahati 2 saat 15 dakikaya düşürecek 105 kilometrelik Bursa-Bilecik-Başkent Ankara Hızlı Demiryolu Projesi kapsamında ise hattın 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir kesiminin altyapı inşası yapılıyor, 30 kilometrelik Yenişehir-Bilecik kesiminin inşasına ise bu sene başlanacak.

Kültürel yaşam canlanacak

Yapılan araştırmalara göre, YHT ile ekonomik, sosyal ve kültürel hayat daha dinamik hale geliyor, ulaşım alışkanlıkları değişiyor, üretim bölgeleri ile tüketim bölgeleri birbirine yakınlaşıyor ve bölgesel farklılıklar azalıyor. Ayrıca sağlanacak enerji tasarrufu sayesinde, YHT’lerin her sene ülkeye yekün 824 milyon dolar ekonomik yarar sağlayacağı hesaplanıyor.

17 vilayet daha sırada

Yüksek hızlı şimendifer projelerinin yanı sıra hızlı şimendifer projeleri de bütün hızla sürüyor. Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirildi. Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları, başka bölümlerde ise yapım ihale çalışmaları devam ediyor. Bilecik- Bursa, Başkent Ankara-İzmir, Başkent Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla kısa vadede memleket nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 17 vilayet yüksek hızlı demiryolu ağı ile birbirine bağlanacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.