Asırlık Tren Garı Kütüphane Oluyor

Asırlık tren garı kütüphane oluyor :Doğubayazıt ilçesindeki 99 yıllık tren istasyon binası kütüphaneye dönüştürülecek.


Yıllardır kaderine terk edilmiş, ilçenin kültür mirasında önemli bir yeri olan 99 yıllık tren istasyonu binası, Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından Ahmed-i Hani Kütüphanesi olarak restore ediliyor.

1915 Rus işgali sırasında tren istasyonu olarak kullanılmak üzere inşa edilen ve işgal sonrası farklı kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veren ve son olarak Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanılan bina, Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan’ın girişimleri ve iş adamı Şerafettin Eryılmaz’ın destekleri ile restore edilerek yüzüncü yaşında ilçe halkının hizmetine kütüphane olarak sunulacak.

Terk edilmiş bir halde ayakta kalma savaşı veren eski tren garı için düşünülen Ahmed-i Hani Kütüphanesi Projesi ile ilgili tarihi binanın restorasyonu ve projenin hayata geçirilmesinin ilk adımı olan restorasyon protokolü, Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan ve iş adamı yüksek inşaat mühendisi Şerafettin Eryılmaz arasında imzalandı. Projenin restorasyon işini iş adamı Eryılmaz üstlendi. Proje ve Ar-Ge çalışmalarını ise Van Yüzüncü yıl Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk yürütecek.

Kaymakam Daştan, yaptığı açıklamada, ilçede imkansızlıklar nedeniyle yaşatılamayan kütüphane kültürünü ilçe tarihi ile nasıl buluşturabiliriz ana fikri ile çıktıkları yolda, şehrin göbeğinde yer alan ve tarihi geçmişi olan bu binanın restorasyonu fikrinin ortaya çıktığını belirtti.

İlçenin tarihini bilen, mesleki tecrübeleri ile tüm desteklerini kendilerinden esirgemeyen Eryılmaz’ın katkılarıyla projeyi başlattıklarını ifade eden Daştan, “Restorasyon ile yeniden inşa edilecek olan Ahmed-i Hani Kütüphanesi’nin iç kısmında, o zamanki döneme ait tren garını tarihi bir vagon ile betimleyerek, o döneme ait tarihi doku ile kütüphanenin anlam bütünlüğünü sağlanacak. Tarihin tozlu raflarında kalan lokomotif dumanındaki hüznü, yepyeni kitapların kokusundaki coşku ile buluşturmanın gururunu yaşayacağız” şeklinde konuştu.

RayHaber çerez kullanmaktadır