Bursa Yeni Kent Meydanı – Terminal Tramvayı Proje Detayları

Bursa Yeni Kent Meydanı – Terminal Tramvayı Proje Detayları açıklandı : Kent Meydanı – DOSAB (Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi) arasındaki yaklaşık 12 km raylı sistem (tramvay) hattının ön fizibilite çalışmaları Bursa Master Plan çalışmaları kapsamında yapılmış, onaylanmış ve hizmete açılmıştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1990-1991 yıllarında OPTİM- OBERMAYER Konsorsiyumuna “Bursa Kent İçi ve Yakın Çevre Ulaşım Etüdü ve Toplu Taşıma Fizibilite Etüdü” çalışmasıyla planlanan bu yeni tramvay hattı 2000-2001 yıllarında “BURSARAY HRS Sistemi Planı Ulaşım Planlama Programı” kapsamında revize edilen HRS Güzergahı ve Fizibilite Etüdü Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2005 yılında onaylanmıştır. Proje kapsamında Kent Meydanı- Terminal arasındaki raylı sistem (tramvay) hattının inşa edilerek mevcut işletmedeki tramvay hattına entegre edilmesi planlanmaktadır.

12 km olarak planlanan yeni tramvay hattı 10 ayrı noktada (Kent Meydanı Kavşağı 2, Nilüfer Deresi 2, Panayır
Deresi 2, Depo Alanı 1, Muhtelif 3 adet) karayolu ve muhtelif yapıları kestiğinden yeraltından ve yerüstünden giderek tekerlekli araç trafiğiyle çakışmamakta! Proje detayları hazır olmadığından bu noktaların nereler olduğunu henüz bilmiyoruz.

Projenin tasarım ihalesini kazanan firma Prota Mühendislik tarafından hazırlanacak tasarım dokuz ay içinde tamamlanarak yapım ihalesine çıkılması planlanıyor.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.