Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu Projesi için bugüne kadar 5,17 milyar dolar harcandı

KGM Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu Projesi Yapım çalışmaları devam eden projede bugüne kadar 5,17 milyar dolar harcandı


İstanbul – İzmir arasını 3,5 saate düşürecek olan, Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu Projesi ile ilgili yapım çalışmaları hızla devam ediyor.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu proje kapsamındaki İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze – Gemlik kesimi ve Kemalpaşa ayrımı – İzmir kesimindeki yapım çalışmalarının 2015 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor. Ancak, İzmir kısmında Selçukgazi Tüneli’nde yaşanabilecek zorluklar nedeniyle proje 2016 yılına uzayabilecek. Gebze – Orhangazi – Bursa ve Kemalpaşa Ayrımı – İzmir kesim-lerinde bugün itibariyle yüzde 46 fiziksel gerçekleşme sağlandı. Otoyolun tamamında ise yüzde 36 seviyesinde gerçekleşme sağlandı. Projeye, şirket tarafından 1,63 milyar dolar, idarece kamulaştırma çalışmalarına 1,41 milyar lira harcama yapılarak bugün itibari ile toplam 5.17 milyar lira harcama yapıldı. Şu an projeye günlük olarak yaklaşık 4 milyon dolar harcama yapılıyor.
Asma Köprü Güney şantiyesindeki kuru havuzda kule keson temelleri inşa edildi. Nihai konumlarına yerleştirilen kule temellerinde, kule ankraj kaidesi ve bağ kirişi imalat çalışmaları tamamlandı. Geçtiğimiz ay asma köprü çelik kule blokları montajına başlandı. Montaj çalışmalarında deniz seviyesinden itibaren 80 metreye ulaşıldı. Ayrıca Asma Köprü tabliye, ana kablo çelik imalat ve özel köprü elemanları imalat çalışmaları iş programına uygun olarak devam ediyor.

Samanlı Tüneli’nde her iki tüpte de kazı çalışmaları tamamlandı. Tünel kemer betonu çalışmalarında yüzde 94 seviyesine ulaşıldı. Selçukgazi Tünelinde, giriş ve çıkış portallarındaki kazık imalatları tamamlanarak, tünel kazı çalışmalarına başlanıldı. 22 metre ilerleme sağlandı. Belkahve Tüneli’nde, giriş ve çıkış bölgesinde 4 aynada tünel kazı çalışmaları devam ediyor, toplamda 860 metre ilerleme sağlandı.
Kuzey ve Güney Yaklaşım Viyadüklerinde, 253 metre uzunluğundaki Kuzey Yaklaşım Viyadüğü başlık kirişi seviyesinde tamamlandı. Bin 380 metre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğünde ise elevasyon ve tabliye montaj çalışmaları devam ediyor. Gebze – Bursa ve Kemalpaşa ayrımı – İzmir kesiminde toplam 14 viyadükte çalışmalar hızla ilerliyor. Gebze – Orhangazi – Bursa kesiminde ve Kemalpaşa Ayrımı – İzmir Kesimin-de toprak işleri, büyük ve küçük sanat yapıları imalat çalışmaları sürdürülüyor. Türkiye’deki yapım aşamasın-daki en büyük YİD modelli projelerden İzmit Körfez geçişi dahil Gebze-İzmir otoyol projesini ana müteahhit olarak Otoyol A.Ş. (Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay konsorsiyumu) gerçekleştiriyor.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1176/ 07 Nisan 2014 (GB)

Kaynak : www.yatirimlar.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar