İzmirde hız limitleri değiştiİzmirde hız limitleri değişti :İzmir’de Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün olumlu görüş bildirmesi üzerine şehir içinde yeni hız limiti düzenlemesi için çalışma başlatıldı.
Ulaşım Koordinasyon Merkezi, limit arttırımı için ilk olarak kentteki, ana yolların genişlikleri, yayalar için alt ve üst geçitlerin yanı sıra yoldaki geçişler için engelleyici önlemlerin alınıp alınmadığı ile yoğunluk durumlarını belirledi. Ardından da, bu ana yollar tek tek bu kriterlere göre değerlendirilmeye alındı.
HIZ LİMİTİ 82 KİLOMETREYE ÇIKTI
Çalışmalar sonrasında, hız limitinin arttırılması için gerekli olan şartların, kentte, Bornova – Alsancak arasındaki Ankara Caddesi, Karşıyaka – Alsancak arasındaki Altınyol ve Çiğli ile Karşıyaka arasındaki Anadolu Caddesi’nde bulunduğu tespit edildi. Buna göre de, bu yollardaki hız limiti 82 kilometreye çıktı.
70’DEN 90 KİLOMETREYE ÇIKMIŞ OLDU
Ancak yüzde 10 oranında da opsiyon tanındığı için limit bu yollarda 70 kilometreden, 90 kilometreye çıkmış odu. İzmir’deki diğer önemli ana yollar, Yeşildere Caddesi, Yeşillik Caddesi ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda ise, özellikle yaya güvenliği kriterlerine uygun olmadığı için hız limiti arttırılmadı.
DENETİMLERDE TOLERANS OLMAYACAK
Yeni düzenleme sonrasında trafiğin artık daha hızlı akmasını beklediklerini dile getiren emniyet yetkilileri, özellikle 90 kilometreye çıkan yollarda artık daha sıkı denetemlerde bulunacaklarını, buralardaki denetimlerde sürücülere 91 kilometre hızla gitmeleri durumunda bile aşırı hızla gittikleri gerekçesiyle ceza yazılacağını, bu konuda törelans gösterilmeyeceğini sürücülerini bunda dikkatli davranmaları gerektiği dile getirildi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.