Japonların Maglev Treni Testlerde 500 Km/s Hıza Ulaşmayı Başardı

Japonların Maglev Treni Testlerde 500 Km/s Hıza Ulaşmayı Başardı : Japonya’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı manyetik raylı trenin testleri sürüyor.


Maglev tren teknolojisi, uzun bir süredir geliştirilme aşamasında. Özellikle Almanya ve Japonya bu konuda önemli çalışmalar yürüten ülkeler. Manyetik levitasyon treni olarak da bilinen maglev treni, manyetik olarak havada ilerlemeye dayalı bir sistemle çalışıyor. Geleceğin toplu taşıma aracı olarak görülen maglev trenlerinin testlerinde ise önemli ölçüde gelişmeler yaşanıyor.

Son olarak Japon Today’in yapmış olduğu habere göre, Japonyların maglev treni, Tokyo ve Nagoya arasında yapılan testlerde saatte 500 km/s hıza ulaşmayı başardı. Merkez Japonya Demiryolu Şirketi tarafından yürütülen çalışmalar yolunda giderse, bu projenin 2027 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kaynak : www.teknokulis.com


3 Comments

  1. Öncelikle resimlerde kaynak göstermeli, vermelisiniz. Koyduğunuz resim ise, Alman TRANSRAPID MagLev sisteminin (ki Dünyanın ilk ticari/komersiyel sistemdir) Shanghai (CN) şehrinde LongYangRoad istasyonundan PIA yönüne çıkışını göstermekte.
    Gelelim Japon MagLev haberinize. Evet, MagLev sistemlerinin geleceğin toplu ulaşım sistemi olduğu, olacağı kesin. Bu sistemlerin belki de 100 yıl genel ve kılavuz yollu ulaşım sistemleri gelişmesinin ilerisinde, ötesinde olduğu da bir başka gerçek. Ancak testlerde ulaşılan v=500km/s v.b.g. hızlar bir sürpriz değildir. Sistemin arkasında (alt yapısında) yeterince güç/power var ise, 500 de yapar, 800 km/s de. ANCAK bu tip kılavuz yollu ulaşım sistemlerinin şu an için fiziksel + EKONOMİK hız sınırı =400, hatta >500 km/saat hız rekoru kırdı diye bir TGV ve ICE sisteminin, benzer bir operasyon hızına ulaştığını ve bu sınırda da işletildiğini duydunuz mu? Bu, sistem testleri ötesinde, dışında Dünyadaki en ucuz prime time, ANA HABER bülteninde yer alma, yani EN UCUZ REKLAM olanağıdır. Satıcılar (şirketler, ülkeler) ise, Dünya çapında en büyük seyirci kitlesine, en ucuza bu şekilde ulaşırlar ve en ucuza, en etkili şekilde böyle olumlu imaj kazanırlar. Bu amaçla da, hiç çekinmeden 5 – 20 milyoncuk Dollar reklam masrafına katlanılır. Nasıl olsa bu işlem normal yoldan belki de yüzlerce misline malolurdu…

  2. Hız sınırı >= 500 km/s dir. Yanlışlık için özür dilerim.

  3. maglev 500 km yi geçti ki haber başlığında bir yanlışlık olabilir

Yorumlar