500 Kilometre Hıza Çıkan Maglev Treni halka açık testlere başlıyor (Video)

500 Kilometre Hıza Çıkan Maglev Treni halka açık testlere başlıyor :Manyetik levitasyon teknolojisi ile havada gidebilen Maglev trenlerin en hızlılarından biri Japonya’da halka açık testlere başlıyor.


Maglev trenlerin normal trenlere göre büyük bir farkı var, tekerlekleri yok. Manyetik bir alan üzerinde raylardan havalanan maglev trenler, tren teknolojisinden en ileri aşamayı temsil eden ve çok yüksek hızlara çıkmayı sağlayan araçlar.

Japonya ve Çin maglev (magnetic levitation) teknolojisi kullanan trenlerin üretiminde başı çekiyorlar. Şu anda dünyadaki tek devamlı çalışan ve halka açık maglev tren Çin’de, Şangay şehrinin havaalanı ile şehri, saatte 431 kilometre hızla birbirine bağlıyor. 30 kilometre mesafeyi 7-8 dakikada geçebilen bu trenin üzerine, Japonlar çıtayı yükseltmeye hazırlanıyorlar.

En geç 2027 yılında Tokyo ve Nagoya şehirleri arasındaki 286 kilometre uzunluğundaki yolda, altı istasyondan geçecek olan özel maglev tren için testler başladı. Önce “L-Zero” ismi verilen özel bir itiş sistemi ile 160 kilometre hıza çıkan tren, daha sonra maglev sistemini devreye sokuyor ve özel tasarımlı raylarından çok az bir miktar havalanarak maksimum 500 kilometre hıza yükseliyor. Tekerlekleri olmadığı için raylarla temas yok ve sürtünme de olmadığı için bu hızlara erişilebiliyor.

İlk aşamada sadece basın mensuplarına açılan maglev tren hattı, Kasım ayından itibaren halka açık testlerle denemelere devam edecek. Japonya maglev teknolojisini sadece kendi ülkesinde kullanmak için üretmiyor, ithal etmenin yollarına da bakıyorlar. Şu anda Japon hükümeti ABD’de Washington ve Baltimore arasını 15 dakikada alacak bir maglev tren sistemi kurmak için görüşmelerde bulunuyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar