İzmit Körfez Geçiş Köprüsünden geçiş ücreti belli oldu

İzmit Körfez Geçiş Köprüsünden geçiş ücreti belli oldu :2016’da sona erecek İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, 70 dakikalık yolu 6 dakikaya indirecek.
İstanbul-İzmir arasındaki yolu 3,5 saate indirecek olan otoyot projesi kapsamında yapımına devam edilen ‘izmit Körfez Geçiş Köprüsü’ inşaatında kule yükseklikleri 120 metreyi aştı. 2 bin 682 metrelik köprü 2016’da hizmete girecek.
BU SENE NIHAYETINDE TAMAMLANACAK
3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak planlanan köprünün kulelerinin bu yıl sonu bitirerek 252 metreye ulaşacağı ve halat çekme çalışmalarının başlayacağı öğrenildi. Şu anda şantiyesinde 1350 kişi çalışan İzmit körfez geçiş köprüsünün 2015 seneyin nihayetinde ise taşıyıcı platformların yerleştirilmesiyle tamamlanacağı belirtildi.
ÜCRET 95 LİRA OLACAK
Şu anda körfezi dolaşarak 70 dakika, feribot ile 1 saat olan geçiş müddeti 6 dakikaya inecek.Köprüden geçiş fiyatı ise KDV dahil 41.3 dolar (95 lira) olacak.
BENZERLERİYLE KIYASLANDIĞINDA PAHALI DEĞİL
Bu fiyat yüksek karşılansa da, dünyadaki benzerleri ile kıyaslandığında aslında o kadar da pahalı değil. Sözgelişi, dünyanın en pahalı köprüsü olan Danimarka ‘daki yaklaşık 8 kilometrelik Oresund Bridge ‘ten geçmek araç başına 40 euro. İngiltere, Kanada ve Yunanistan ‘da da vaziyet farksız. En ucuzu ise yeniden Çin ‘de. İşte dünyayı birbirine bağlayan en önemli köprüler ve geçiş ücretleri;
SEVERN BRİDGE (İNGİLTERE)
İngiltere, köprü geçiş ücretleri ile ilgili diğer ülkelere nispeten biraz henüz ekonomik. Gloucestershire ve Bristol illerini birbirine bağlayan Severn Bridge ‘den otomobiller 10 dolar, otobüsler ise 27 dolara geçebiliyor. Köprünün uzunluğu ise 1.6 kilometre.
HUANGPU (ÇİN)
Huangpu nehri üzerindeki Huangpu Köprüsü 423 metre uzunluğa sahip. Köprüden günde vasati 150 bin araç geçiyor ancak geçiş fiyatı dünyadaki benzerlerinin çok altında. Otomobillerden yalnizca 1 dolar alınıyor.
ORESUND BRİDGE (DANİMARKA)
7.8 kilometre uzunluğundan olan köprü dünyanın en pahalı köprüsü. Otomobiller 40 euroya, seyahat otobüsleri 200 euroya köprüyü kullanabiliyor. Günlük vasati 17 bin araç bu köprüyü kullanıyor. Danimarka ‘nın ikinci pahalı köprüsü olan The West Bridge ise otomobiller için 31, otobüsler için ise 140 euro.
CONFEDERATİON BRİDGE (KANADA)
Geçiş fiyatlarının pahalı olduğu ülkelerden bir de Kanada. 12.9 kilometre uzunluğundakiConfederation Bridge, Prince Edward adası ile Kanada ‘yı bağlıyor. Günde vasati 4 bin aracın kullandığı köprüden geçiş 43 dolar.
RİO ANTİRRİO (YUNANİSTAN)
Komşumuz Yunanistan ‘ın Peloponnese ve Antirion illerini birbirine bağlayan Rio ?Antirrio, uzunluğuna nispeten pahalı olan köprülerden. Yarım kilometreden biraz uzun köprü için otomobillerden 13 euro, otobüslerden ise 60 euro alınıyor.
MİLLAU VİADUCT (FRANSA)
Avrupa ‘nın en ucuz geçiş fiyatına sahip olan köprüleri arasında yer alan Millau Viaduct ‘ten geçmek için otomobiller 6 euro ödüyor. 2.4 kilometre uzunluğunda olan köprüyü günde vasati 20 bin araç kullanıyor.
sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar