Japonya’da süper-hızlı tren Shinkansen test sürüşüne çıktı (Video)

Japonya’da süper-hızlı tren Shinkansen test sürüşüne çıktı :Japonya saatte 500 km hıza ulaşabilen süper hızlı manyetik levitasyon treni Shinkansen’i ilk kez halka açık bir şekilde test etti.

Uenohara ve Fuefuki şehirleri arasındaki 42.8 kilometrelik hatta gerçekleştirilen deneme sürüşüne bir çekilişte bilet kazanan 100 yolcu katıldı. Tren hattını işleten Central Japan Railway Company, deneme sürüşlerinin 8 gün boyunca devam edeceğini ve toplam 2 bin 800 şanslı tren meraklısının bu son teknoloji ürünü trenle yolculuk etme şansını elde edeceğini açıkladı.

GÖRÜLMEMİŞ HIZ
Kısaca “Maglev” adıyla anılan manyetik levitasyon trenleri, manyetik alan sayesinde raylara değmeden hareket ediyor ve daha önce kara ulaşımında görülmemiş hızlarda yolculuk etmeyi mümkün kılıyor. Dünya’da Maglev trenleri şu an için sadece Çin’in Şangay kentinde faaliyet gösteriyor. 30 km’lik bir hat üzerinde çalışan tren, bu mesafeyi sadece 7 dakika 20 saniyede katediyor.

Japonya Maglev trenlerini en geç 2027 yılında resmen kullanıma sokmayı planlıyor.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar