Otoyol Kenarına Fidanlar Dikilecek

Otoyol Kenarına Fidanlar Dikilecek :Mersin Orman Bölge Müdürlüğünce tesis edilecek Mersin-Adana otoyolu, yol kenarı ağaçlandırması ilk fidan çukurunun kazılması ile start aldı.
Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının 18 Aralık 2007 tarihli Karayollarında Yapılacak Ağaçlandırmalara İlişkin Protokol kapsamında, Tarsus-Yenice kavşağından Mersin-Çeşmeli kavşağına kadar ki otoyol boyunca yol şevlerinde ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarının yapılması planlanmıştı. Yenice-Çeşmeli arasındaki 59 kilometrelik otoyol boyunca şevlerdeki 108.9 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.
Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca ve beraberindeki heyet tarafından yapılan çalışmalar yerinde incelendi. Arazi hazırlığı yapılacak saha Karayolları Bölge Müdürlüğünün yol kenarı projesinde belirtilen kamulaştırılmış ve hali hazırda tel ile çevrilmiş alanlar içerisindeki boş alanlarda yapılacak. Tesiste şevlerin üst bölümlerinde, daha boylu ağaçlar, orta bölümünde kısmen daha az boylanabilen türler en alt bölümünde ise yayılıcı ardıç, ateşdikeni, katırtırnağı, biberiye gibi fidan türleri kullanılacak. Yapılacak ağaçlandırmayla rekreasyon yeşillendirmesi olup, bunun yanında yol şevlerinin stabilizasyonu amaçlanıyor. Dikilecek türler ile toprağın taşınması ve kitle halinde kayması önlenerek otoban yol güvenliği sağlanmış olacak.
İncelemede konuşan Müdür Baca, “Proje sahasında, tesis ve üç yıllık bakım çalışmaları Mersin ve Tarsus Orman İşletme Müdürlüğünce yapılacak olup, yol güvenliği protokol gereği Karayolları Bölge Müdürlüğünce sağlanacaktır. Bakım çalışmalarından sonra saha Karayolları Bölge Müdürlüğüne teslim edilecektir” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar