2015 ulaşım yılı olacak2015 ulaşım yılı olacak :Salı grubu toplantısında, Antalya’da 2014 yılında 261 milyon TL’lik yatırım yapan Karayolları Bölge Müdürlüğü, 2015’de yatırımlarına hız vereceğini açıkladı
Kentin önde gelen işadamlarını bir araya getiren Salı Grubu’nun Muharrem Koç başkanlığındaki toplantısına Karayolları Bölge Müdürü Şenol Altıok, Ticaret İl Müdürü Hüseyin Yalçın Koca, Antalya Büyükşehir Belediyesi İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Hüseyin Sülü ve IC Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Keleş katıldı.
4 milyon 300 bin nüfusun yaşadığı Antalya, Burdur, Isparta ile Afyonkarahisar ve Muğla’nın bir kısmında hizmet verdiklerini söyleyen Şenol Altıok, hedeflerinin 252 milyon TL olmasına rağmen 2014 yılında toplam 261 milyon TL’lik yatırım yapıldığını açıkladı. Antalya’da 902 kilometre bölünmüş yol olduğunu ve 491 kilometrelik kısmının tamamlandığını belirten Altıok, bölünmüş yolların tamamını sıcak asfaltla kaplamayı planladıklarını, kentte şehir içi trafiğini rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi ile sıkı bir istişare içinde çalıştıklarını söyledi.
Antalya’da ilk iş olarak çevre yollarının tamamlanmasını gerektiğinin altını çizen Altıok, Hal ve Demokrasi kavşağında, Altınova Kavşağı’nda, Havalimanı Kavşağı’nda, Aksu’daki Expo Kavşağı’nda ihalelerin yapıldığını hatırlattı. Kesintisiz bir trafik akışı için 2015 sonuna kadar çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Altıok, 13 kilometre uzunluğundaki Batı Çevre Yolu imarıyla ilgili sorunların Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla aşıldığını vurguladı.
400 MİLYON TL’LİK PROJE
Denizli- İzmir istikametinden gelen trafiğin şehir içine girmeden Kuzey Çevre yolu bağlantısıyla Manavgat-Alanya istikametine aktarılmasını sağlayacaklarını anlatan Şenol Altıok, Organize Sanayi Bölgesi’nin kuzeyinden başlayıp Isparta Karayolunu 11’inci kilometrede keserek Manavgat istikametine bağlanan 37 kilometrelik projenin 400 milyon TL’ye mal olduğunu ve ihale tekliflerinin alındığını açıkladı.
ESKİ ÇEVRE YOLU SORUMLULUKTAN ÇIKACAK
Kuzey ve Batı çevre yolları yapıldıktan sonra Liman Kavşağı’ndan Akdeniz Bulvarı’nı takiben Gebiz Kavşağı’na kadar olan güzergahı sorumluluk alanından çıkarmayı planladıklarını aktaran “Sorumluluk bizdeyken, tüm eksiklikleri tamamlamak niyetindeyiz” dedi.
ÇUBUK BELİNE TÜNEL AÇILACAK
Antalya- Burdur Karayolu’ndaki Çubukbeli mevkiinde 2 bin metre uzunluğunda tünel yapımı gerçekleştireceklerini anlatan Altıok, “Bununla ilgili proje çalışmaları tamamlandı. Genel Müdürlüğümüzün konuyu ihale etmesini bekliyoruz. Ayrıca Kemer, Tekirova, Kumluca arasındaki bölünmüş yol projemiz 1-2 ay içinde tamamlanacak. 2015 yılı programımızda burası da var. 2015’de burayı da ihale edeceğiz. Ayrıca Antalya- Gazipaşa Karayolu’ndaki Kaledran mevkiine kadar 7 bin 200 metrelik bir tünel projemiz var. Bu tünelle birlikte Mersin il sınırına geçilecek. Antalya- Mersin hattı birkaç yıl içinde tamamen bölünmüş yol haline gelecek” diye konuştu.
YAP-İŞLET OTOYOL PROJELERİ GELİYOR
Antalya’nın İzmir-Aydın arasında tamamlanan otoyol projesine bağlanacağını, Yap-işlet yöntemiyle 2015 yılında ihalesi gündemde olan Denizli- Antalya hattının da Alanya’ya kadar devam edeceğini belirten Altıok şöyle konuştu:
Şenol Altıok şöyle konuştu:
“Denizli ile Antalya arası yaklaşık 132 kilometrelik bir mesafeyi içeriyor. 155 kilometre de Antalya Alanya arası olmak üzere yaklaşık 290 kilometrelik bir otoyol yapılacak. Denizli ile Alanya arasındaki bu otoyol, Antalya’nın Kuzey Çevre Yolu’nun kuzeyinden devam edecek bir hat olacak. Ayrıca Antalya- Kızılkaya civarındaki kavşaktan ayrılıp Afyonkarahisar istikametine devam eden Antalya- Afyonkarahisar projemiz var. Bunlarla ilgili ön proje çalışmaları genel müdürlüğümüz yapıyor. Bu yollar yap-işlet modeliyle ihale edilecek”
MEVLANA KAVŞAĞI İHALEYE ÇIKIYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Hüseyin Sülü, Mevlana Kavşağı ile ilgili önümüzdeki hafta ihaleye çıkılacağını, projenin 90 günde bitirilip Haziran ayında kavşağın hizmete gireceğini kaydetti

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.