Alaşehir Köprüsü 33 günde bitme aşamasına geldi

Alaşehir Köprüsü 33 günde bitme aşamasına geldi :Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatını başlattığı Salihli’deki Alaşehir Köprüsü, 33 günde bitirilme aşamasına geldi. Köprü yakında ulaşıma açılacak. Başkan Zeki Kayda, köprü işçilerine baklava ikram etti.
Alaşehir Köprüsü ve Gediz Köprüsü. Salihli-Akhisar karayolu üzerindeki iki önemli geçit. Kuzey’e sadece Salihli’yi değil, Alaşehir’den Denizli’ye hatta Antalya’ya kadar uzanan bir yolun üzerindeki iki geçit.
Her ne kadar adına geçit veya köprü denilse de aslında geçit vermeyen iki engeldiler. 1960’lı yıllarda inşa edilmiş iki köprü o kadar dar inşa edilmiş ki köprüden iki araç yan yana geçemiyordu. Karşı yönden bir araç eğer köprüye girdiyse beklemek zorundaydınız. Denizli’den Aliağa’ya gitmekte olan tır ve mazot kamyonları da bu köprüden geçiyordu.
54 yıl boyunca köprüler bu şekilde kullanıldı. Salihli halkı artık bu köprüleri tarif ederken “Dur -geç köprüleri” adını koydu. Cengiz Ergün Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminden sonra ilçeye yaptığı ilk ziyarette bu köprüleri inceledi. Hemen talimat verdi, projeler hazırlandı iş ihale edildi.
İLK KAZMADA SKANDAL ORTAYA ÇIKTI
Alaşehir Köprüsü’ne ilk kazma bu Sonbaharda vuruldu. İlk kazmayla birlikte 54 yıllık bir skandal da ortaya çıktı. Meğer binlerce insanın canını, malını emanet ettiği köprünün demirleri çoktan deforme olmuş. Üstelik köprüyü 4 parmak kalınlığındaki betonun tuttuğu fark edildi. İşçiler, mühendisler hayrete düştü. Bu köprü bu demir ve bu kadarcık betonla nasıl ayakta durabilmiş bunca yıl? İşte bu soru basında da yer buldu ancak aradan geçen bir buçuk ayda Karayolları’ndan cevap gelmedi?
BAŞKAN KAYDA’DAN İŞÇİLERE MOTİVASYON
İlk kazmanın üzerinden bir ay geçti. Köprü inşaatı hızla ilerledi ve iş 33 günde bitim aşamasına geldi. İnşaat şantiye alanında incelemelerde bulunan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, köprü inşaatında çalışan işçilere teşekkür ederek yaptıkları hizmetlerden dolayı onlara baklava ikramında bulundu. Başkan Zeki Kayda, “54 yıldır kullanılan ve dur geç olarak bilinen Alaşehir ile Gediz köprülerini yapmak bize nasip oldu. Köprülerle birlikte bağlantı yolları da genişletilerek 9 metre olacak. Alaşehir bağlantı yolu Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde genişletildi. İhaleyi alan firma çok hızlı bir şekilde çalışarak zamanından önce köprü yapımında sona yaklaştı. Bu köprüler sayesinde Salihli´de değişim çalışmaları başladı.” dedi.


 
 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar