BursaRay 'da Raylar Yeni Vagonlar Eski (Video)

BursaRay ‘da Raylar Yeni Vagonlar Eski :BursaRay için Hollanda’dan getirtilen ikinci el vagonlar tartışma yarattı. Vagonların 30 yıllık olması eleştiriliyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarıyla kentteki raylı sistem ağını son 5 yılda yaklaşık iki katına çıkarttı. Ancak hat son teknolojiyle hizmete hazır hale gelmesine rağmen, üzerinde çalışacak araçlar için açılan ihalelerden sonuç alınamadı. Belediye Hollanda’dan 30 yıllık, ikinci el metro araçları almak oldu. Rotterdam metrosunda kullanım dışı kalan 44 araç satın alınarak Bursa’ya taşındı. Araçların bir bölümü yedek parça olarak depoya ayrılırken, geri kalanı ise boyanarak hatta çıkartıldı.
Hattın yeni, araçların ise 1984 model ve bakımsız olması Bursa’da ‘hurda vagon’ tartışması başlattı.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart’a “BursaRay’ın yeni alınan vagonlarını” sorduğumuzda, “Hurda vagonlardan mı bahsediyorsunuz?” diye yanıt veriyor. Mart, “Biz Bursa gibi marka kent iddiası olan bir şehirde ikinci el araç kullanımını en başından beri doğru bulmadık, onaylamadık” diye devam ediyor. Mart’a göre böyle bir olayın benzerini gelişmiş bir ülkede bulmak zor:
Bunun ancak gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde örneği var. Avrupalı kullanıyor, hurdaya çıkaracağı zaman da bu araçları gelişmemiş ülkelere yolluyor.”
“Böyle araçlarda güvenlik sorunu da daha fazla olur, masrafları da daha fazla olur. Konfor ise elbette daha kötü olur.”
BursaRay’ın ilk etaplarının inşaatında görev alan ve şu anda raylı sistemler alanında danışmanlık hizmeti veren bir şirketin Genel Müdürü olan Levent Özen’e de araçların güvenliğini soruyoruz. Özen, “Hatta şu anda az sayıda araç çalıştığı için ciddi bir güvenlik riski olduğunu söyleyemeyiz ancak araç sayısı artarsa risk artar” diyor.
Sinyalizasyon Sistemi de Yok
BursaRay’ın yeni tamamlanan hattında dikkat çekici bir uygulama daha var. Arabayatağı İstasyonu’ndan çıkan vagonlar, biraz ilerledikten sonra duruyor ve vatman kabininden bir el dışarı uzanıyor. Vatman bir tele asılı olan ve dışarıdan (isteyen herkesin ulaşabileceği) bir butona basıyor. Uzmanlar yapılanın “manuel makas değişimi” olduğu bilgisini veriyor. Vatmanın manuel olarak makas değiştirmesinin ardından araç yoluna devam ediyor. Levent Özen, uygulamanın yeni hatta sinyalizasyon sistemi olmamasından kaynaklandığını söylüyor.
Özen, yeni bir hatta ikinci el araç alımının geçici bir çözüm olabileceğini, uzun vadede kullanıma uygun olmadığını da belirtiyor.
“Araçlar konforsuz ve yavaş”
İşe gitmek için sabah akşam Bursaray’ı kullanan Bursalılar da şikayetçi. Günde en az iki kez BursaRay’ı kullanmak zorunda kaldığını söyleyen Cüneyt Kışlak, eski araçların konforlu olmadığından ve yavaş gittiklerinden yakınıyor. Kışlak, “Yazın fırın, kışın buz gibi” dediği araçların rötar yaptığını da belirtiyor. Kışlak eski araçların sadece kentin doğu kısmında kullanılmasından da şikayetçi. “Bu araçlar neden sadece Kestel tarafında kullanılıyor?” diyor.
BursaRay’ı sıklıkla kullandığını söyleyen Özlem Görgün “Biz bunu mu hak ediyoruz? Ya tam yapsalardı ya da hiç yapmasalardı. İçerisi yazın çok havasız oluyor.” diyor. Görgün yazın havasızlıktan bir kadının bayıldığına şahit olduğunu söylüyor.
Soru önergesi cevapsız kaldı
Bursaray’ın ikinci el vagonları TBMM gündemine de taşındı.
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 11 Ocak 2013’te dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a Bursaray ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.
Demiröz, 11 maddelik soru önergesinde 30 yıllık araçlara bakanlığın onay verip vermediğini, bunun Türkiye’de başka örnekleri olup olmadığını ve maliyetinin hesaplanıp hesaplanmadığını sordu.
Demiröz’ün soru önergesi, öngörülen cevap süresi içerisinde Bakanlık tarafından yanıtlanmadı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ’tan görüşme ve araç içerisinden görüntü alma taleplerimize olumu yanıt alamadık.
ÖZETLE
BursaRay’a ikinci el vagon alındı.1984 model vagonlar yetersiz.STK ve vatandaşlar tepkili.
BursaRay’ın özellikleri
BursaRay’da 44 adet SIEMENS B80, 30 adet Bombardier B2010 ve 24 adet Düwag SG2 model araç kullanılıyor. BURULAŞ’ın web sitesinde Siemens ve Bombardier araç bilgileri mevcut iken, ikinci el alınan Düvag SG2 modele ilişkin bilgi ve fotoğraflar yer alıyor.
BursaRay, Bombardier B2010 araçların tanesine 3.16 milyon Euro ödeme yapıyor. RayHaber’de yer alan açıklamaya göre yeni alınan 24 araca ise 125 bin Euro’dan 3 milyon Euro ödendiği açıklanıyor. Yedek parça ve diğer yenileme maliyeti için de 3 milyon Euro ödenerek toplamda 6 milyon Euro harcandığı belirtiliyor.

Kaynak :Okan Yüksel – www.aljazeera.com.tr

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Cum 20
Cum 20
Sal 24

İhale İlanı : Yatay Yaşam Hattı Satın Alınacaktır (TÜDEMSAŞ)

Eylül 24 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TÜDEMSAŞ
+90 346 2251818
Çar 25

İhale İlanı: Asansör Elektro-Mekanik İşleri Yaptırılacaktır

Eylül 25 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 25
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

7 Comments

  1. Düwag vagonlarının alınması burulaşın kendi stratejisidir. kestel hattında çalışması kısa mesafede kullanılmasının uygun olması ve ekstrem durumlarda kullanılmak üzere alındığını gösterebilir. Bu burulaş ın yeni vagonlar almayacağını göstermez. Makine mühendisleri odasına bakarsanız, alçak taban tramvayın bursaya uygun olmadığını söylüyor. bunu neden haber yapmıyorsunuz.

  2. DÜWAG Krefeld, bir SIEMENS kuruluşudur.

  3. Genelde Demiryollarında EBO, BOStraB, UIC ve benzer regılatiflere göre taşınmazların/yapıların ve taşınırların (taşıt araçları/rollingstock) tanımlanmış ömürleri şöyledir: Yapısalçelikler, konstrüksiyonlar (binalar, köprüler, yapay sanatsal yapılar) : 80 yıl (yeni EC3’e göre ise, yapısalçelik ve çelik yapılar = 11 yıl). Küçük çelik aksam (direkler, cıvatalar v.b.g. aksam) + TAŞIT ARAÇLARI için : 30 yıl. İstisna: Japonyada bazı Metro v.b.g. hafif malzemeden demiryolu taşıt araçlarının ömrü: 12 yıl olarak tanımlanmıştır, ki bu durum, tekniğin bu kadar hızlı geliştiği sistemler için çok mantıkidir.

  4. Buna göre bir taşıt aracı 30 yılın sonunda ekonomik ömrünü tamamlamış demektir. Teknik olarak ise; ömrünü tamamlamış olabileceği gibi, eski olmasına rağmen modernizasyon ve mükemmel bakım-onarım ile, henüz bu süre dolmamış olabilir. 1980-90’lı yıllarda pek çok Avrupa kentinde 30’lu yılların Wagonfabrik Gebrüder-Credè – Kassel (D) (1897-1967), ancak şirket ve markası 1967 de tarih olmuştu. Uçaklar da, benzer şekilde belki 20 yaşındadır, ancak teknik detayında yeni uçaktan farkı pek yoktur. Ancak buradaki taşıt araçlarının bir uçak olmadığı kesin!

  5. Evet, bu tip taşıt araçları güncel hız ve konfor kriterlerini karşılayamaz. Yedek parça ise, bir sorun olabilir. Aslında Vagon ve Lokomotif üreticileri, periyodik olmayan, aşırı dalgalanma gösteren piyasadaki talepten yaşasalar da, esas kar YEDEK PARÇADAN ve onun sürekliliğinden kazanılır.
    Evet, proteksiyonismus/korumacılık iyi bir şey değildir, ANCAK karşı taraf yapmıyor görünüp, dik alasını yapar, katı şekilde uygularken, bizim yapmamamıza akıl, sır erdirebilmek mümkün değildir. Gönül isterk, + ülkenin stratejisi gereği (şayet var ise); bu araçlar kısa ömürlü kullanılıp, ihtiyacı karşıladıkları anda, YENİLERİNİ YERLİ ÜRETİCİLER SUNSUN! Kaldıki bu işin alası artık Bursada (DURMARAY) üretilmektedir. Umarız bu çözüm yolu, sadece çok kısa süreli, dar boğazı hafifletmek için uygulanır.

  6. MMO’nın ALÇAK TABANLI taşıt araçlarının Bursa için uygun olmadığı yorumu hangi bazda? İstasyon platformları/peronların uygun olmamasından mı? Yoksa teknik nedenlerden mi? İki katlı vagonların pek çoğuna ileri ülkelerde yüksek peron kodundan binilebiliyor… Demekki ufak adaptasyonlarla bu da mümkün!

  7. Pardon, DÜZELTME: EC3’e göre 11 değil tabiki 110 YIL!

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.