Kar Bolu Dağında Ulaşımı EtkiliyorKar Bolu Dağında Ulaşımı Etkiliyor :KAR yağışı, Bolu Dağı ile Bolu ile Ankara arasındaki ulaşımı etkiledi. Karayolları’nın kar küreme ve tuzlama çalışmaları sonucu yol ulaşıma açık tutarken, kar yağışı nedeniyle ulaşım yavaşladı.
Bolu’da dün geceden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı. Kent merkezinde kar kalınlığı 5 santime, Bolu Dağı’nda 10 santime ulaştı. Bolu Dağı ve Bolu ile Ankara arasındaki TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu’nda kar yağışının başlamasıyla birlikte Karayolları ve trafik ekipleri güzergahlarda çalışmalara başladı. Trafik ekipleri kar yağışının etkili olduğu bölgelere Karayolları ekiplerini yönlendirdi. Karayolları’nın kar küreme ve tuzlama çalışması sonucu yollar ulaşıma açık tutuldu. Kar yağışı nedeniyle sürücüler araçlarıyla yavaş ilerlemek zorunda kaldılar. Bolu Dağı Tüneli önünde bekleyen trafik polisleri hız yapan araçları el işaretleri yaparak hızlarını düşürmeleri konusunda uyardı. Bolu Bölge Trafik Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle sürücülerin aşırı hızdan ve yakın takipten kaçınmalarını isteyerek, şu uyarıyı yaptı:
“Kar yağışı ve buzlanmanın olduğu zamanlarda çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Kış şartları uygun olmayan araçlarla yola çıkılmamalı. Kar yağışının olduğu zamanlarda hız, aracın hakimiyetini de azaltıyor. Hız nedeniyle meydana gelen kazalar can kayıpları, yaralanmalar ve maddi hasarlara neden olduğu gibi yollarda da ulaşımı aksatıyor. Bu nedenle aşırı hız ve yakın takipten kaçınılmasına önem gösterilmeli.”
Bu arada, Bolu’nun doğa harikası Abant’ta kar kalınlığı 20 santime, kayak merkezi Kartalkaya’da ise 80 santime ulaştı. Köroğlu Dağları’nın zirvesindeki Kartalkaya’da bulunan Grand Kartal Oteli’nin Genel Müdürü Halit Ergül, “Çok yoğun bir kar yağışı var. Kar kalınlığı 80 santime ulaştı. Bugün etkili olması beklenen kar yağışıyla kar kalınlığının 1 metreyi geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.