Konya-İstanbul YHT Seferleri Şeb-i Arus’tan Önce BaşlayacakKonya-İstanbul YHT Seferleri Şeb-i Arus’tan Önce Başlayacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya’dan İstanbul’a 17 Aralık Şeb-i Arus töreninden önce yüksek hızlı treni uğurlayacaklarını duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya’dan İstanbul’a 17 Aralık Şeb-i Arus töreninden önce yüksek hızlı treni uğurlayacaklarını açıkladı.

Bakan Elvan, Slovakya ile Karayolu Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımacılığı Anlaşması imza töreni sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Elvan, 17 Aralık Şeb-i Arus töreninden önce Konya’dan İstanbul’a yüksek hızlı treni uğurlayacaklarını ifade etti. Bakan Elvan, İran ile Türkiye arasında yaşanan TIR kriziyle ilgili daha önce İran tarafına mütekabiliyet çerçevesinde hareket edeceklerini, anlaşmanın da bu yönde olduğunu ilettiklerini vurguladı. Elvan, İran’ın yıllardır Türk taşımacılardan sınırda ücret aldığını, daha sonra kendilerinin de aynı şekilde İran TIR’larından ücret almaya başladıklarını söyledi. Bakan Elvan, İran tarafının daha sonra Türk TIR’larının yakıt depolarını mühürlemeye başladığını hatırlatarak, transit taşımalarda bunu kabul edebileceklerini ancak ikili taşımacılıkta mühürlemenin uygun olmayacağını belirttiklerini ifade etti. İran’ın bunu kabul etmediğini söyleyen Elvan, bunun üzerine sınırda araç kuyruklarının oluşmaya başladığını kaydederek, İran’ın mühürlemeden vazgeçip eski uygulamaya dönmeyi teklif ettiğini, kendilerinin de bunu kabul ettiğini söyledi. İki ülkenin TIR’lardan ücret aldığını ifade eden Bakan Elvan, dün itibariyle sınırda TIR geçişlerinin hızlandığına dikkat çekerek, 495 TIR’ın Türkiye’den İran’a geçiş yaptığını vurguladı. Elvan, birkaç gün içinde kuyruğun tamamen bitmesini beklediklerini vurgulayarak, “Sorun kalıcı olarak çözülene kadar uygulama devam edecek” diye konuştu.

Reklamlar