Düzağaç Kavşağı ’nda hiçbir engel yokDüzağaç Kavşağı ’nda hiçbir engel yok :Başkan Barakazi, Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin ‘Düzağaç Kavşağı’ndan geçen Belediye’ye ait kablolar, hatlar geçiyor. Bunlar deplase edilirse kavşakta düzenleme yapıp altgeçit yapabiliriz’ sözlerine cevap vererek kavşağın düzenlenmesine engel bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl’deki basın mensuplarıyla biraraya geldi. 2014 yılında yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Barakazi, yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Belediye’nin yaptığı önemli çalışmalardan birinin altyapı ve üstyapı çalışması olduğunu belirten Barakazi, üstyapı çalışmalarında yüzde 15’lik bir açıklarının olduğunu, bunu da 2015 yılında ihale edip bitireceklerini söyledi.
Başkan Barakazi, çalışmalar kapsamında 280 bin metre yolun BSK ile asfaltlandığını, 110 bin metre kaldırım döşendiğini ve 320 bin metre yolun ise kilitli taşlarla yapıldığını dile getirerek “Bu yıl, bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kaldırımsız yol kalmayacak. Bu çalışmalar kapsamında yapılan 3 adet üst geçide engelli vatandaşlarımız için asansör yaptırdık. 6 kavşakta yine engelli vatandaşlarımız için duyarlı sinyalizasyon yaptırdık. Uzun bir süre eleştiri aldığımız duraklarımızı, yol çalışmalarının ardından yaptık” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE I. ETAP TAMAMLANDIKTAN SONRA II. ETAP BAŞLAYACAK
İnönü Mahallesi’nde uygulanan kentsel dönüşüm projesinin Mayıs ayına kadar tamamlanacağını belirten Barakazi, belediye binasını daha önce belirlenen alandan çıkardıklarını, henüz yapılacak yerin belli olmadığını söyledi. Barakazi, askeri lojmanların olduğu alanın kendilerine teslim edilmesi halinde belediye binasını buraya yapacaklarını belirtti.
Barakazi, kentsel dönüşümle ilgili şu bilgileri verdi: “Kentsel dönüşüm alanında yapılan camiyi büyüttük. 2. etap için genel bir değerlendirme yaptık. İkinci etapta TOKİ, yaklaşık 7 milyonluk kâr öngörüyordu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda TOKİ başkanımızın talimatı ile sıfır karla buralarda konutlar yapılacak. Bu da belediyeye ve vatandaşlara olumlu şekilde yansıyacak. 1. etap konutları ise, Nisan-Mayıs arasında vatandaşlarımıza teslim edilecek. 1. etap teslim edildikten sonra 2. etaba başlanılacak. Saray Mahallesi Selim Atala Camii’nin arka kısmında olan alanda ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yine kentsel dönüşüm projesi içerisinde yapılan terminalimizin de çalışmaları devam ediyor.”
‘ÇAPAKÇUR VADİSİ İÇİN ÖNERİ ALINACAK’
Çapakçur Vadisi’nin proje ihalesinin yapıldığını belirten Barakazi, bu proje için Fırat Kalkınma Ajansı’ndan destek aldıklarını belirtti. Barakazi, “Bu projemiz için fikir alabilmek adına stand kurduk. Projeyle ilgili fikri olan arkadaşlarımızın katkılarını bekliyoruz. Fikir belirten arkadaşlarımız isimlerini yazabilirler. Kendilerinin fikirleri hayata geçtiği takdirde katkılarını anacağız” ifadelerini kullandı.
“BİNGÖL’ÜN EN GENİŞ İMAR REVİZYONU”
Barakazi, imar revizyonu hakkında şunları söyledi: “Geniş kapsamlı bir imar revizyonunun ihtiyacı doğrultusunda önemli olan çalışmalarımızı bitirdikten sonra bu konuya eğildik. Yıllardır devam eden kat, mülkiyet, yeni konut ihtiyacı, yeşil alan ve ulaşım sorunlarını bu revizyonla çözmüş olacağız. Bu çalışmamız biraz geç oldu. Bunun sebebi de daha önemli olan işlerimizin olmasından dolayıdır. Bingöl’ün bugüne kadar yapılan en geniş imar revizyonu kararı tamamlandığında rahatlık olacaktır.”
“ÇÖP ALANINDAN ENERJİ ELDE ETMEK İSTİYORUZ”
Çapakçur Vadisi’nden daha önce kullanılan çöp depolama alanında enerji üretmek istediklerini belirten Barakazi, “Bu konuyu bu yıl içinde netleştireceğiz. Yapamazsak, ıslah edeceğiz. Ayrıca ihtiyaçlarımızı geliştirdiğimizde, köylerimizdeki çöp yığınlarını toplamayı düşünüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız belediyemize bir vidanjör hibe edecek. Yine Bursa Belediyesi’nden 4 tonluk bir itfaiye aracı hibe edildi. Biz bu aracın daha kapasiteli olmasını bekliyorduk ancak bunu verdiler” dedi.
“DÜZAĞAÇ KAVŞAĞI’NDA ENGEL YOK”
2015 yılı birinci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda, Düzağaç Kavşağı’nda altyapı yapılması talebine, Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, kavşakta yolun altından geçen belediyeye ait kabloların olduğunu, orada deplase çalışması yapılması durumunda altyapı yapabileceklerini söyledi.
Burada herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Düzağaç Kavşağı’nda Karayolları’nın çalışmalarına engel olacak herhangi bir durum yok. Oradan altyapı, kablo geçmiyor. Karayolları Bölge Müdürü, deplase çalışması yapılması gerektiğini söylemiş ancak orada deplase çalışması gerektirecek bir durum yok. Karayolları, istediği zaman orada çalışma yapabilecek. Biz de belediye olarak bu konuda Karayolları’ndan talepte bulunacağız” dedi.
“BELEDİYE’NİN BORCU 163 MİLYON 700 BİN TL’DİR”
Belediyenin borçları ile ilgili bilgi veren Barakazi, toplam borçlarının 162 milyon 519 bin TL olduğunu ve bu borcun 132 milyon 300 bin TL’sinin alınan krediler olduğunu ifade etti.
Resmi kurumlara olan borç miktarlarının 21 milyon 400 bin TL, üstyapı ve esnaf borçlarının ise 9 milyon 950 bin TL olduğunu kaydeden Barakazi, şimdiye kadar 37 milyon 209 bin 500 TL borç ödemesi yaptıklarını söyledi.
“KART ALAMAYAN YAŞLILARIMIZ BELEDİYE’YE BAŞVURSUN”
Bingöl’de mahkeme kararı ve Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin ‘engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşların şehiriçi ulaşımdan ücretsiz yararlanabileceğini’ belirtmesine rağmen, yaşlı vatandaşlara ücretsiz kart verilmiyor. Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kart alamayan vatandaşların Belediye’ye müracaat etmelerini istedi.
“BÜROYA CAHİL ADAM BIRAKIYORLAR”
Barakazi, yaşlı vatandaşlara neden kart verilmediği sorusuna, “Yaşlı kavramını doğru tespit etmek gerekiyor. Bunlar 65 yaş üstündeki vatandaşlardır. Bunları tespit edip bize yönlendirseniz daha rahat olur. Ben defalarca bu konuyu konuşmuşum. Eğer somut örnek olmazsa konuşamıyoruz” dedi. Bu konuda yapılan haberlerin somut örnek olduğunun belirtilmesi üzerine Barakazi, “Şu ana kadar bize gelen yansıyan şeyler oldu. Hepsini arkadaşlar aramışlar ve kartlarını vermişler. Zaman zaman bu tür problemler var, mesela o büro dedikleri, işlemi yaptıkları yere bir cahil çocuk bırakıyorlar, problem oluyor. Daha sonra bize diyorlar ki: ‘Çocuk öyle bir şey yaptığı için işten atmışız.’ Olayın arkasında bir işleyiş, bir çaba var. ‘Herşey süperdir’ demiyoruz. Ama bu konuda somut örnekler olursa biz direkt müdahalede bulunabiliriz” cevabını verdi.
“BELEDİYE OTOBÜS ALAMIYOR”
Bingöl Belediyesi hat alacak mı sorusuna ise, Barakazi şu cevabı verdi: “Bizim şu anda normal araç alma durumumuz bile yok. İtfaiye aracı problemimiz var. Yani 3-4 tane belediye aracı alacağıma 1 tane güzel itfaiye aracı almayı tercih ederim. Şu anda Bingöl’de 76 araç hizmet veriyor. Ben bunun yarısı kadar bile alamayacaksam böyle bir şeyin altına giremem ki. Bana yol gösterin, kaynak bulalım beraber, alayım. Bu kangren halin 1980’lerden itibaren başladığını biliyoruz. Hat minibüsü almak için şu an imkanımız yok.”
Barakazi, 2015 yılının Bingöl için peyzaj yılı olacağını sözlerine ekleyerek, değerlendirme toplantısını sona erdirdi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.