Karayolları 10. Bölge Müdürü Selehattin Bayramçavuş'tan Ovit Tüneli AçıklamasıKarayolları 10. Bölge Müdürü Selehattin Bayramçavuş’tan Ovit Tüneli Açıklaması :Dünyanın en uzun tüneli olma özelliği taşıyan Ovit Tüneli’nin durumu hakkında Karayolları 10. Bölge Müdürü Selehattin Bayramçavuş açıklamalarda bulundu.
Dünyanın en uzun 2. tünel projesi olan ve Rize’yi Doğu Anadolu’ya bağlaması planlanan Ovit Tüneli’nin 2016 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesine çalışılıyor.
Rize ile Erzurum arasında Rize’nin İkizdere İlçesi Sivrikaya Köyü’nde 2 bin 54 kodunda ve Erzurum tarafından 2 bin 236 kodundan delinen, 12.6 km uzunluğu ile dünyanın en uzun 2. tünel projesi olan Ovit Tüneli inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Karayolları 10. Bölge Müdürü Selehattin Bayramçavuş yaptığı açıklamada, tünelin çift tüpte Rize tarafından totalda 7 kilometrelik bölümünün delindiğini kalan 5 bin 500 metrede delme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “İş bitirme süresi bin 300 gün olarak planlanmıştı. 2015 yılı sonunda tünelin hizmete açılması hedefleniyordu. Ancak plan dışındaki gelişmelerden sebeple zaman kayıpları yaşandı. 2015 yılı sonunda tünelde ışığı görmeyi hedefliyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde ise tamamlanıp hizmete hazır hale gelecektir” dedi.
Ovit Tüneli 12.6 km uzunluğun da çift tüpten oluşan tünel giriş ve çıkış bölümünde yapılacak çığ tünelleri ile beraber totalda 14.3 km uzunluğunda olacak. Tünelin çift tüp olarak total uzunluğu ise totalda 28.6 km olacak. Projenin ihale bedeli ise 413 milyon TL.

 İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.