Malatyada Trambüslerin test sürüşleri devam ediyor (Foto Galeri)

Malatyada Trambüslerin test sürüşleri devam ediyor :Malatya Büyükşehir Belediyesi ulaşım hizmetlerini yürüten MOTAŞ bünyesinde faaliyet yürütecek Trambüslerin test sürüşleri büyük ilgi görüyor.
İlk etapta Üniversite-MAŞTİ arasında çalışacak olan Trambüslerin çevreyolu ulaşımına büyük rahatlık sağlaması bekleniyor. Malatya’nın en yoğun hattı olan Üniversite-MAŞTİ güzergâhının rahatlamasıyla Malatya ulaşımının yükünün hafifleyeceği belirtiliyor.
ÇEVRE DOSTU PROJE
MOTAŞ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, çevre dostu olan Trambüs sisteminin havayı hiç kirletmediği, enerji tasarrufu noktasında diğer araçlarla kıyaslandığında %75 tasarruf sağladığı, sessiz çalıştığı; böylece ses kirliliği yapmadığı, yüksek performanslı olduğu belirtildi…
Trambüslerin test sürüşüyle ilgili yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:
ENERJİDE SIFIR KESİNTİ
“Trambüs katener hattında şehrin üç farklı bölgesinde birbiriyle bağlantılı 9 adet trafomuz bulunmaktadır. Trambüsü besleyen trafolardan üç besleme noktalarından birinde elektrik kesilince diğer bölgelerde bulunan trafolar otomatik olarak devreye girerek Trambüs katener hattını besliyor. Yani Malatya genelinde elektrik kesilmedikçe Trambüsler enerjisiz kalmaz.
Trambüs katener hattında MAŞTİ, Emeksiz, Pınarbaşı Fuar Alanı ve Araştırma olmak üzere 4 noktada makaslarımız bulunmaktadır. Bu ne demektir? İhtiyaç halinde Trambüsün bazı seferlerini MAŞTİ-Fuar Alanı, MAŞTİ-Araştırma, MAŞTİ-Üniversite, Emeksiz-Fuar Alanı, Emeksiz-Araştırma, Emeksiz-Üniversite olarak da yapabilecektir.
YÜKLÜ TEST
Yüklü olarak yapılan testlerde sistemin ve aracın vereceği tepkiler ölçülüyor. On araç birden katener hattında yüklü olarak sefere başlayınca trafolardan çekilen güç, katener hattının buna cevabı ve Trambüslerin tepkisi ölçülüyor.
Ayrıca MAŞTİ’den yüklü olarak hareket eden Trambüs, yolcu varmış gibi her durakta yolcu indirip bindirme süresi kadar durup hareket ettiriliyor. Böylece Üniversite’ye gidiş dönüş zamanı ölçülerek tur süreleri belirleniyor” açıklaması yapıldı.
Öte yandan şehir merkezinde test edilen Trambüslerin halk tarafından yoğun ilgi gördüğü gözleniyor.
Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar