Toptaş'tan Bakan Elvan'a Ankara-İzmir Otoyolu ile İlgili Soru ÖnergesiToptaş’tan Bakan Elvan’a Ankara-İzmir Otoyolu ile İlgili Soru Önergesi : CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Tbmm’ye Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere “Ankara-İzmir Otoyolu”nun, Afyonkarahisar’dan geçip geçmeyeceğini sordu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (Tbmm) verdiği soru önergesinde otoyol konusunda kent gündemini günlerdir meşgul ettiğini hatırlatan Toptaş, Bakan Elvan tarafından konuya açıklık getirilmesini istedi. Toptaş verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“Afyonkarahisar iller arası kavşak noktasından, Özdilek, İkbal ve Kolaylı bölgesinden yılda kaç araç geçmektedir?
Ankara-İzmir otoyolu ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bu otoyol kaç yılında bitirilecektir? Bu otoyol kaç bölüm halinde yapılacaktır? Toplam maliyeti ne kadar olacaktır? Ankara-İzmir otoyolu Afyonkarahisar Merkezine kaç kilometre uzaklıktan geçecektir? Ankara-İzmir Otoyolu, Emirdağ, Bolvadin, İscehisar, Bayat, İhsaniye, Çay, Sultandağı, Şuhut ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir? Ankara-İzmir Otoyolu, Sinanpaşa, Sandıklı, Dinar, Başmakçı, Evciler, Hocalar, Kızılören, Dazkırı ilçelerine kaçar kilometre uzaklıktan geçecektir? Bu otoyol Altıntaş ilçesine yapılan Zafer Havaalanına kaç kilometre uzaklıktan geçecektir? Afyonkarahisar’ın kavşak olma özelliği nedeniyle Termal Turizm yatırımları ve mevcut yol güzergahı üzerinde bulunan esnaf mağdur edilecektir. Bu nedenle Afyonkarahisar Ankara-İzmir otoyolu ile Termal bölgesi olan Kolaylı-İkbal-Özdilek kavşağı noktasının devre dışı edilme olasılığı var mıdır? Ankara-İzmir Otoyolu projesi ÇED raporunda Afyonkarahisar bay-bass edildiği gözlenmektedir. İhale sürecinde bu projeyi değiştirecek misiniz? Yoksa otoyol ihalesi yapıldıktan sonra Afyonkarahisar halkına soracaksınız?”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.