3.Köprü ilklere imza atmaya devam ediyor (Video)3.Köprü ilklere imza atmaya devam ediyor :İstanbul trafiğini rahatlatacak olan 3’üncü köprü projesi hızla devam ediyor.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan’ın, geçtiğimiz haftalarda katıldığı törenle köprünün ilk çelik tabliyesi takılırken, eğik askı halatları Güney Kore ve Malezya’dan deniz yoluyla İstanbul’a oradan da şantiye alanına getirilmeye başlandı.

Bir çok ilki barındıran 3’üncü boğaz köprüsü, halat bakımından dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprüyü taşıyacak halatlar birleştirildiğinde tam 120 bin kilometre yapıyor. Yani dünyanın etrafını üç kez dolanacak uzunlukta. İşte o halatların ilk bölümü montaj için köprüye taşınmaya başladı.

4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip halatlar, kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri de taşıyacak.

Montajı Sona Erdikten Sonra 1 Adet Gözükecek

176 adet eğik askı kablosu köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak. Montajı tamamlandığında 1 adet olarak görülecek olan kablonun içinde 65 ile 151 arasında değişen sayılarda halat olacağı öğrenildi.

 

Reklamlar