AKP Hükümeti Adana Metrosunu Görmezden GeldiAKP Hükümeti Adana Metrosunu Görmezden Geldi :MHP’li Seyfettin Yılmaz ve CHP Adana İl Başkanı Bulut ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Erdoğan’ın Adana mitinglerinde,Adana Metrosu’nun Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceği yönünde sözler verdiğini anımsattılar ve iktidarın kendi belediyelerine yeni metro ve tramvay sözünü verirken Adana’ya unuttuklarına dikkat çektiler

Ankara, İstanbul ve Antalya’da yeni metro ve tramvay hatlarının yapımını Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın üstlendiğini hatırlatan ve AKP hükümetinin belediyeler arasında partizanlık yaptığını söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz şunları kaydetti:

“Sayın Erdoğan Adana mitinglerinde, meydanlarda defalarca Adana Metrosu’nun Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceği yönünde sözler verdi. Ancak görüyoruz ki bu sözler havada kalmış. Adana yıllardır metro hattının Akıncılar-Çukurova Üniversitesi arasındaki 8.5 kilometrelik ikinci etabının yapılmasını bekliyor. Kendi partisinin belediyeleri söz konusu olduğunda kararları çabucak alan hükümet, konu Adana olduğunda kulağının üstüne yatıyor”

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, AKP’li belediyelere ayrıcalık tanıyan anlayışın partizanca hareket ettiğini belirterek, bunun Türk Milleti tarafından 7 Haziran’da cezalandırılacağını söyledi. Adana Metrosu’nun borcundan dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin yüzde 40’ının kesildiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“AKP iktidarı seçimlerde aldığı başarısız sonuçlardan dolayı Adana’yı ve Adanalıları cezalandırma yoluna gidiyor. Geliyor seçim dönemi vaadde bulunuyor istediği sonucu alamayınca Adana’yı görmezden geliyor. Metro herhangi bir partinin değil Adana’nın sorunudur. İktidar da her bölgeye eşit davranmak zorundadır. 2 milyondan fazla nüfusu olan bir şehir partizanca bir tavırla cezalandırılamaz. Böyle devam ederse millet de bunun gereğini sandıkta yapar.”

CHP İL BAŞKANI DA “AKP ADANA’YA KÖR BAKIYOR” AÇIKLAMASI YAPTI

Öet yandan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut da, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul, Ankara ve Antalya’daki metro ve tramvay hattı projelerinin yapımını üstlenmesinin, hem AKP partizanlığının hem de AKP iktidarının Adana’ya ne kadar kör baktığının göstergesi olduğunu söyledi.

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla Ulaştırma Bakanlığı’nın Ankara’da AKM-Gar-Kızılay metro hattı, İstanbul’da Yenikapı-İncirli, İncirli-Sefaköy metro hattı ve Antalya’da Meydan-Havaalanı-EXPO Tramvay hattının proje ve yapımını üstlendiğini anımsatarak, AKP iktidarının vaatlerine karşın ‘Adana Hafif Raylı Sistemi’nin bakanlığa devrinin gerçekleşmediğine dikkati çekti.

2011 yılında gerçekleştirilen genel seçimler öncesinde Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak kamuoyuna sunduğu vaatler arasında ‘Adana Hafif Raylı Sistemi’nin Ulaştırma Bakanlığı’na devri ve 8 kilometre uzunluğundaki Akıncılar- Çukurova Üniversitesi hattının yapımının da yer aldığını anımsatan Bulut, “Bugün AKP’li belediyelerin yönetimde olduğu İstanbul, Ankara ve Antalya’da metro ve tramvay hattı projelerinin yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilmesi AKP iktidarının hem partizanlık yaptığının hem de Adana’ya en kadar kör baktığının göstergesidir” diye konuştu.

Adana’nın AKP iktidarından hak ettiği ilgiyi ve değeri yıllardır görmediğinin altını çizen CHP İl Başkanı Bulut, “7 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimlerinde halkımızın AKP’ye gereken dersi sandıkta vereceğine inancımızı tamdır. Adana, CHP iktidarında hak ettiği ilgili görecek ve kalkınacaktır” şeklinde konuştu.

Reklamlar