Bursada şehiriçi ulaşım neden felç oldu

Bursada şehiriçi ulaşım neden felç oldu :Doğal afetler dünyanın her köşesinde yaşanır. Tabiat ana bölgelerin coğrafi şartlarına göre dünya üzerindeki her karış toprağa farklı muamele uygular.

Nasıl Sibirya, soğukları ile meşhursa Bursa da lodosu ile anılır. Bursa lodosu sert eser, hatırı sayılır iz bırakır.

Geçtiğimiz yılları hatırlıyorum da ‘lodos çıksa da havayı temizlese’ derdik. O zamanlar kömürle ısınan Bursa’da lodos rüzgarı adeta hava temizleyiciydi.
Lakin birkaç gündür Bursa’da yaşanan şiddetli rüzgar kenti adeta felce uğrattı. Ağaçları söktü çatıları uçurdu, direkleri devirdi, can aldı.
En vahimi de stadyum inşaatındaki kule vincin rüzgarın şiddetine karşı koyamayıp metro hattına ve İzmir yoluna yan yatmasıydı.

Rüzgarın neden olduğu kaza hem bir taksicinin canına mal oldu hem de kentteki binlerce insanı etkiledi.

Kaza sonrası Bursaray çalışamaz hale geldi. Dolayısı ile de ulaşımını metroyla sağlayan binlerce insan mağdur oldu.Dün BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’la görüşürken çok net bir ifade kullandı. ‘Bursaray’ın çalışamamasının tek nedeni kule vincin hatta düşmesi ve hatta zarar vermesidir.”

Ekledi; “Seferlerin durmasında Bursaray’dan kaynaklı bir durum yok. Rüzgarın hatta taşıdığı uçan çatılar, reklam tabelaları gibi parçalar ekiplerimizce sürekli temizlendi. Bursaray’ın çalışamaması dış etken kaynaklıdır ki buna da yüzde 10 rüzgar yüzde 90 da yıkılan kule vinç neden olmuştur.”
Bursaray’ın çalışmaması hafta sonu çok büyük olmasa da haftanın ilk iş günü kente önemli sıkıntı yarattı.

İşlerine gitmek için özel araçlarını çıkaran vatandaşların yoğun trafiğe katkı koyması ile bir noktadan bir noktaya gitmek adeta işkence oldu.
Bursalılar her ne kadar Bursaray’ı ve Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirse de kimse kusura bakmasın ama sorun yöneticilerde değil yaşanan doğal afette.
Belki kulenin yıkılmaması için önceden önlem alınmış olsa idi ne o kaza yaşanırdı ne de Bursaray seferlerine ara verirdi.

Sonuç olarak gördük ki ne kadar modern olursak olalım doğanın gücüne hiçbir kuvvet karşı koyamaz. Yapmamız gereken bunu unutmadan daha dikkatli olarak yaşamımızı sürdürmek.

Kaynak : Erhancem ÖZTÜRK – www.bursahakimiyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.