Elbistan-Darıca yolu için çalışmalar hız kazandıElbistan-Darıca yolu için çalışmalar hız kazandı :Elbistan ile Malatya arasında ulaşımı sağlayan ve Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Darıca Mahallesine kadar uzanan yaklaşık 45 kilometrelik yolun, bölünmüş yol olarak yapılması amacıyla yürütülen çalışmalar hız kazandı.
Elbistan ile Malatya arasında ulaşımı sağlayan ve Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Darıca Mahallesine kadar uzanan yaklaşık 45 kilometrelik yolun, bölünmüş yol olarak yapılması amacıyla yürütülen çalışmalar hız kazanırken, yolun yapımında kullanılacak olan beton ve altyapı malzemelerinin hazırlanmasına yönelik ikinci ÇED süreci de başladı.
Elbistan ile Malatya arasındaki ulaşımı sağlayan ve Karayolları Elbistan 58. Şube Şefliği sınırlarında kalan Elbistan-Darıca Karayolu 56.15 kilometreden oluşuyor. Bu yolun Elbistan-Söğütlü Beldesi çıkışına kadar olan 7,5 kilometrelik kısmı ise geçtiğimiz yıllarda yapılan ihale ile bölünmüş yol olarak yapılırken, ikinci bir ihale ile de sıcak asfaltının yapımı sürüyor.
Elbistan-Darıca arasındaki 46.15 kilometrelik yolun bölünmüş yol olarak yeni bir proje ile yapılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, yol inşaatında kullanılacak olan beton ve tüm altyapı malzemelerinin temini amacıyla ikinci bir Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan ÇED duyurusunda, şu cümlelere yer verildi:
“Kahramanmaraş İl Elbistan ilçesi ve Malatya (Akçadağ İlçesi) İlleri Mevkiinde Karayolları Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılması Planlanan Elbistan-8 Bölge Hududu Yolu, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme ve Hazır Beton Tesisleri projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler Kahramanmaraş Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”
Hazırlanan ÇED raporunda ise, yolun 110 kilometre hız ile hizmet sunabilmesi amacıyla yapılması gereken altyapı ve üstyapı çalışmalarına yer verildi.
3,5 metre genişliğe sahip 2 şeritli olarak düzenlenecek olan bölünmüş yol üzerinde 12 adet tam dönel kavşak bulunacak. 4 adet altgeçidin de yer alacağı yolda, onlarca menfez ve birde köprü yer alacak.
ÇED raporunda ise, “Proje kapsamında Kahramanmaraş (Elbistan İlçesi) ve Malatya (Akçadağ İlçesi) İlleri sınırlarında kalan Elbistan-8 Bölge hududu yolunun yapımı ve bu kapsamda yapılacak inşaat çalışmaları sırasında ihtiyaç duyulacak malzemenin karşılanması için üç adet ariyet, iki adet taş ocağı açılması ve taş ocaklarına iki adet kırma-eleme tesisi ve iki adet de beton santrali kurulması planlanmaktadır. Proje kapsamında yapımı planlanan ulaşım yolunun 46,15 km uzunluğunda olması öngörülmüş olup, yaklaşık 42 km’lik kısmı Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi sınırlarında, yaklaşık 4 km’lik kısmı ise Malatya İli, Akçadağ İlçesi sınırlarında yer almaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Kamu Yararı gözetilerek ve Kamu Hizmetine sunulmak üzere planlanan, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri sınırlarında kalan Elbistan-8 Bölge hududu yolunun yapımı kapsamında; halen kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirmesi, bölünmüş yol haline getirilmesi, şerit sayısının arttırılması bazı bölümlerde ise yol niteliğinin geliştirilmesi ve mesafenin kısaltılması amacıyla az bir kısımda eski yoldan ayrılarak yeni güzergahta yol yapımı öngörülmektedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından planlanan Elbistan-8 Bölge hududu yolunun yapımı ile halen kullanılmakta olan mevcut ulaşım yolunun geliştirilmesi ve yol niteliklerinin artırılması, karayolu ulaşımında güvenliğin daha da arttırılması, zamandan tasarruf sağlanması amacıyla projelendirilmiştir” denildi.
elbistan-darica-yolu-icin-calismalar-hiz-kazandi

Reklamlar