İstanbullular daha erken evde olacakİstanbullular daha erken evde olacak :Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki çalışmalar ön görülen tarihten erken bitirilerek, OGS ve HGS aynı şeritte yer alıyor.
25 Ocak’ta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki ücret toplama sisteminde başlatılan çalışmalar tamamlanarak, köprüdeki trafik akışı normale döndü.
Yeni düzenlemeyle, sürücüler, köprü geçişlerini, her şeridin üzerinde bulunan OGS ve HGS tanıyıcılarla yapabiliyor.
FSM Köprüsü’ndeki çalışmalar kapsamında, serbest geçiş ücret toplama sistemi için köprü gişe alanındaki kanopiler ve gişe adaları kaldırıldı.
Yapılan düzenlemeyle, sürücüler 5 şeritli yolda şerit değiştirmeden ilerleyerek köprüye girmeye başladı.
Etiler kavşağından gelen katılımla birlikte 6’ya çıkan şerit sayısının, köprünün hemen girişinde 4 şeride düştüğü görüldü. Eskiye oranla FSM Köprüsü trafiğinde nispeten iyileşme olduğu gözlemlendi.
Yeni düzenlemeyle, ücretlendirme, araçların OGS veya HGS geçişine yönelmesine gerek kalmadan, her şeridin üstündeki tanıyıcı sistemle yapılıyor.
“PLANLANANDAN 6 GÜN ÖNCE BİTİRİLDİ”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Ocak 2015’te FSM’deki ücret toplama sisteminde başlatılan çalışmaların tamamlandığını ve son rötuşların ardından köprüdeki trafik akışının bugün saat 16.30’dan itibaren normale döneceğini bildirmişti.
FSM’deki çalışmalar kapsamında serbest geçiş ücret toplama sistemi için köprü gişe alanındaki kanopiler ve gişe adalarının kaldırıldığını belirten Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, işin planlanandan 6 gün önce bitirildiğini vurguladı.
OGS VE HGS AYNI ŞERİTTE
Ücret toplama noktalarında şerit tercihi yapma zorunluluğu ortadan kalkacak.
OGS ve HGS sistemleri sadece kendi abonelerini ücretlendirecek.
Sistemin tamamına ilişkin kaçışları OGS sistemi tespit edecek.
Geçiş yapan aracın öncelikle plakası OGS sistemine ait kameralarla tespit edilecek, araçta OGS etiketi var ise OGS sistemi tarafından ücretlendirilecek, HGS etiketi var ise HGS sistemi tarafından ücretlendirilecek.
– OGS sistemi, HGS sistemine ait araçlar ile kaçak geçiş yapan araçlara ait plaka bilgilerini bir program yardımıyla HGS sistemine sorgulatacak. HGS sistemi tarafından ücretlendirilen araç plaka bilgileri OGS sistemine tekrar bildirildikten sonra Kaçak Geçiş Yapan araçların plakası, cezalı geçiş uygulaması için kayıt altına alınacak.
istanbullular-daha-erken-evde-olacak

Reklamlar