Keçiören Metro Hattı Projesi Siemens ihalenin sonucu için AYGMye itirazda bulunduAYGM Keçiören Metro Hattı Projesi Siemens ihalenin sonucu için AYGM’ye itirazda bulundu

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından 18 Mart 2014 günü teklifleri toplanan “Keçiören (M4) Metro Hattı, Mevcut (M1) Metro Bağlantı Hattı Elektromekanik Sistemleri Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri ile Macunköy Depo Sahası İlave Hatları Yapım ve AŞTİ – Söğütözü Uzatması Elektromekanik Sistem, Montaj ve İşletmeye Alma” ihalesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Siemens San. A.Ş. firması ihalenin sonucu için AYGM’ye itirazda bulundu. Firmaya bugünlerde yanıt verilecek.
Bu aşamada firmanın KİK’e gidip gitmeyeceği beklenecek. Bilindiği gibi söz konusu ihaleyi 47.886.000 avro teklifi ile Didoray Yapı – Açılım İnşaat ortak girişimi kazanmıştı.
Daha önce de UDHB, Mahkeme yolu ile KİK’in iptal kararına itirazda bulunmuştu.
18 Mart 2014 günü teklifleri toplanan ihale teknik şartname 6.2.1.f bendinde istenen dokümanı sunmaması, 2 (iki) isteklinin de sunduğu dokümanın istenen şartı sağlamaması sebebiyle geçerli teklif kalmamış olduğundan dolayı iptal edilmişti.
İhaleye en düşük teklifi veren Dido-Ray Yapı – Açılım İnşaat ortak girişimi de 01 Eylül 2014 günü ihalenin iptal kararı için KİK’e itirazda bulunmuş ve itirazı değerlendiren KİK, ihalede düzeltici işlem yapılmasına karar vermişti.
Yaklaşık maliyeti 62.047.742,83 avro olarak belirlenen söz konusu ihaleye katılan firmalar şöyleydi:
1. Didoray Yapı – Açılım İnşaat
2. Doğuş İnşaat
3. Siemens San. A.Ş.
4. Alsim Alarko
5. Gülermak Ağır Sanayi – Kolin İnşaat
6. Eferay Yapı – Nas İnşaat – Cemiloğlu İnşaat
7. Şenbay Madencilik – Özgün Yapı (Teşekkür)
8. Türkerler- Fermak – Emi Yol – Silahtaroğlu (Teşekkür)
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1217/26 Ocak 2015 (ÖA)

Reklamlar