Nusaybin – Cizre – Silopi – Habur Çift Hatlı Demiryolu Projesi Hazırlık çalışmaları devam ediyorTCDD Nusaybin – Cizre – Silopi – Habur Çift Hatlı Demiryolu Projesi Hazırlık çalışmaları devam ediyor

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı planlanan Nusaybin – Cizre Silopi – Habur Çift Hat Demiryolu Projesi için hazırlıklar devam ediyor.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; yaklaşık 133 km olan söz konusu proje, mevcutta bulunan Nusaybin İstasyon çıkışından başlayacak ve sırasıyla yapılmaları planlanan; Cizre İstasyonu ve Silopi İstasyonlarından geçerek Habur’dan Türkiye sınırlarını terk ederek Irak sınırlarında son bulacak.
GAP Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilecek proje ile yapılacak demiryolu hattı, hızlı tren geçişlerine olanak sağlayacak şekilde Yük trenleri için 120 km/saat, yolcu trenleri için ise 160 km/saat hızla inşa edilecek.
Yaklaşık 1,8 milyar liraya mal olması beklenen çift hatlı projenin tamamlanması ile Mardin ve Şırnak İlleri arasında tam bir bağlantı sağlanarak hızlı, ekonomik ve kesintisiz bir ulaşım imkanı sağlanabilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje için Aktif Çevre firması tarafından hazırlanan ÇED raporunu inceleyerek, formata uygun buldu ve ÇED süreci başladı. ÇED süreci ile ilgili Halkın Katılımı Toplantısı 04 Mart 2015 günü gerçekleştirilecek. Proje ile ilgili etüt, proje ve mühendislik işleri SWS Engineering firması tarafından gerçekleştirildi. TCDD Demiryolu Yapım Dairesi, ÇED olumlu kararının alınması ve tüm hazırlıkların tamamlanması ile birlikte bu yıl içinde projenin yapım ihalesine çıkmayı planlıyor. (GB)

Reklamlar