Sekapark-Otogar tramvay hattı ihalesi 12 Şubat’ta (Video)

Sekapark-Otogar tramvay hattı ihalesi 12 Şubat’ta :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, nisan ayında inşaatına başlanacak olan Sekapark-Otogar arasındaki tramvay hattı ile ilgili danışmanlık işleri için ihale açtı. İhale 12 Şubat’ta yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun 30 Mart seçimleri öncesi söz verdiği raylı sistemle yolcu taşıma sisteminin ilk etabı olan Sekapark-Otogar arası Tramvay projesinin danışmanlık ihalesi 12 Şubat’ta yapacak. İhale, yaklaşık 7 km uzunluğundaki Tramvay raylı sistem ana hattı, toplam 11 adet istasyon ile yaklaşık 30.000 m2’lik depo sahası, atölye binası ve bağlı hattından oluşan kent içi raylı toplu taşıma sistemi yapım kontrollüğü, danışmanlık ve mühendislik işlerini kapsıyor. İhale 12 Şubat Perşembe günü saat 14.00’te Büyükşehir Belediyesi binasında yapılacak.

İŞTE TRAMVAY GÜZERGAHI
İzmit merkezde yaklaşık 9 ay süren çalışmaların ardından tramvayın Otogar ile Sekapark arasında Sekapark-Gar-Fevziye Camisi-Yenicuma-Fuar-Valilik-Doğu Kışla-N. Kemal Lisesi-Kaymakamlık-Yahya Kaptan-Otogar güzergahında yol alması kararı alındı. Buna göre otogardan yola çıkacak olan tramvay hattı Hanlı Sokak boyunca ilerledikten sonra Yahya Kaptan’da Salkım Söğüt Caddesi-Sarı Mimoza Caddesi-Necip Fazıl Caddesi boyunca ilerleyecek. Buradan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nın orta kısmı boyunca Kaymakamlık-N-Kemal Lisesi-M. Ali Paşa Camisi hattına geçilecek. Doğu Kışla Parkı’nın batısından D-100 Karayolu’na doğru inecek olan tramvay hattı D-100’e paralel olarak Şehit Rafet Karacan Bulvarı’nın kuzey kısmında Valilik kompleksinin arkasından geçecek. Hafız Binbaşı Caddesi’nden D-100’e doğru kıvrılan hat, Fuar karşısından itibaren D-100’e paralel olarak devam edecek. Yeni Cuma Camisi’nden itibaren Şehabettin Bilgisu Caddesi’ne geçecek olan tramvay hattı Fevziye Camisi’nin atlından Merkez Bankası’nın önüne gelecek ve İstasyon Caddesi’nin kuzey kısmından İzmit Tren Garı’nı geçerek Seka Park alanına ulaşacak.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.