Üçüncü havalimanının açılış tarihi belli olduÜçüncü havalimanının açılış tarihi belli oldu :Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatındaki incelemeleri sonrası açıklama yaptı.Başbakan Davutoğlu, “Hedef tarihimiz içinde gerçekleşmesi önemlidir. 29 Ekim 2017 tarihinde bitmesi önceliğimizdir.” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çok büyük bir proje olan 3. havalimanının, Türk firmaları tarafından üstlenilmesinin, ekonomi, firmalar ve inşaat sektörünün ulaştığı düzeyi gösteren olağanüstü güzel bir gösterge olduğunu belirterek, “Ama aynı zamanda İstanbulumuzun çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibarıyla da son derece duyarlı olmamız gereken bir proje. Projenin büyüklüğü ile İstanbulumuzun çevre dokusuna gösterdiğimiz duyarlılık, aynı ölçüde atbaşı giden hususlardır” dedi.
Davutoğlu, 3. havalimanı inşaatı alanında incelemelerde bulunmak üzere ana şantiyeye geldi. Burada yetkililerden brifing alan Davutoğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Projeyle ilgili kapsamlı brifing aldığını belirten Davutoğlu, bunun, Türkiye için gurur verici bir proje olduğunu söyledi.
Türkiye’nin yükselen ekonomik gücünü yansıtan ve gerek iş hacmi gerek maliyeti itibarıyla en büyük projelerden birisi olan 3. havalimanıyla İstanbul’un merkezi konumunun uluslararası havacılık anlamında da önemli bir hat haline dönüşeceğini vurgulayan Davutoğlu, bütün bu projelerin, son 12 yıldır AK Parti iktidarlarının, hükümetlerinin çok sağlam zeminde geliştirdiği vizyon sayesinde olduğunu anlattı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat takip ettiği, öncülük ettiği projenin, yükselen Türkiye’nin en önemli göstergelerinden birisi olacağına dikkati çeken Davutoğlu, “Yurtdışına gidenler çok iyi bilirler. Bir ülkenin kalkınmışlık göstergesi, havaalanına indiğiniz andan itibaren o havalimanının kalitesiyle kendisini ortaya koyar. İstanbul da bu anlamda son dönemde gerek ekonomik ve siyasi aktivitelerin merkezi olması gerekse Türk Hava Yolları’nın gösterdiği performansla uluslararası havacılığın en fazla yükselen şehirlerinden biri haline geldi” diye konuştu.
“Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı niteliği kazanacak”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, uluslararası havacılığın merkezlerinin Batı’dan Doğu’ya kaydığını dile getirerek, Avrupa’dan Asya’ya doğru kayışa paralel bir şekilde İstanbul’da bu havaalanının inşa ediliyor olmasının aslında vizyoner bir yaklaşımın çok önceden ortaya koyduğunun bir işareti olduğunu aktardı.
Projenin tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı niteliğini kazanacağını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:
“İstanbul’un merkezi konumunu desteklemek bakımından bu projenin en kısa sürede ve en iyi şekilde tamamlanabilmesi için bütün firmalarımızdan daha fazla katkı ve gayret bekliyoruz. Bugün firmaları dinlediğimde kendilerine de ifade ettim. Bu çapta bir projenin, Türk firmaları tarafından üstlenilmesi, konsorsiyum olarak, başlı başına ekonomi, firmalarımızın ve inşaat sektörünün ulaştığı düzeyi gösteren olağanüstü güzel bir göstergedir. Çok büyük bir proje, maliyeti ve finansmanı itibarıyla… Ama aynı zamanda İstanbulumuzun çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibarıyla da son derece duyarlı olmamız gereken bir proje. Projenin büyüklüğü ile İstanbulumuzun çevre dokusuna gösterdiğimiz duyarlılık, aynı ölçüde atbaşı giden hususlardır.”
ucuncu-havalimaninin-acilis-tarihi-belli-oldu

Reklamlar