Yozgat-Sivas Hızlı Treninde Maliyet Her Yıl 150 Milyon TL ArtıyorYozgat-Sivas Hızlı Treninde Maliyet Her Yıl 150 Milyon TL Artıyor :Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Hızlı Tren inşaatının kara trenden de yavaş ilerlediğini belirterek, 3 yıl olan proje süresi üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen bitirilemediğini ve maliyetinde her yıl yaklaşık 150 milyon TL arttığını belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara-Yozgat- Sivas Hızlı Tren Projesi’nin 2007 yılı kamu yatırım programına alındığını ve 2009 yılında temelinin atıldığını hatırlattı. 24 Şubat 2009 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yozgat meydanında hızlı tren projesi 2012 yılında bitirileceğini söylediğini kaydeden Durmaz, o tarihin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen halen sonuçlanmadığını bildirdi. 14 Ocak’ta yayımlanan kamu yatırım programına göre projenin bitirilişi 2018 yılına ötelendiğine dikkat çeken Durmaz, “Üç yılda bitecek dedikleri projenin başlangıcından bu yana yaklaşık 8 yıl geçmesine rağmen iş bitirilemediği gibi, maliyet de her yıl yaklaşık 150 milyon TL artarak devam etmektedir. Proje tutarı 2 milyar 91 milyon 583 bin TL olarak belirlenmiştir. Son olarak 2015 yılı kamu yatırım programına göre proje tutarı 2 milyar 793 milyon 481 bin TL olarak revize edilmiş, 2014 yılı sonuna kadar 2 milyar 116 milyon 950 bin TL harcama yapılmış, 2015 yılı ödeneğine ise 400 milyon TL ayrılmıştır. Aradan geçen süre, harcanan paralar ve projenin gerçekleşen kısmı dikkate alındığında, bu projenin en az iki katına mal olacağı ve en erken 2020 yılında biteceğini söylemek daha gerçekçi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yozgat halkının AK Partili siyasetçiler tarafından seçim yalanları ile kandırıldığını söyleyen Durmaz, “Yozgat, koro halinde söylenen seçim yalanlarından bıkmış, usanmıştır. Bazı beceriksizler, Yozgat’ın son sekiz yılını Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin arkasına saklanarak çalmışlardır. Bu proje geciktirilmeden bitirilmeli ve acilen istihdama dönük yeni yatırımlar devreye sokularak Yozgat ayağa kaldırılmalıdır. Aksi halde söz verdikleri tarihte bitirebilseler bile her yıl ortalama 10 bin kişi göç veren Yozgat’ta yaklaşık 50 bin kişi hızlı trene binemeyecek demektir.” ifadelerini kullandı.

 

Reklamlar