65. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı 1. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, “Önümüzdeki 8 ayda bu yıl içinde belirlenen bin kilometre bölünmüş yol hedefimize ulaşacağımıza, hatta aşacağımıza inanıyorum.
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, “Önümüzdeki 8 ayda bu yıl içinde belirlenen bin kilometre bölünmüş yol hedefimize ulaşacağımıza, hatta aşacağımıza inanıyorum. Bunun yanı sıra yıl içerisinde 13 bin 200 kilometre yeni asfalt ve bin 250 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama yaparak yol ağımızın standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, 65. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısının açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Bakan Bilgin, medeniyetlerin gelişmesinin ve uygarlığın en temel aracının kuşkusuz ulaşım kanallarının gelişmesiyle alakalı olduğunu belirterek, “Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de ulaşımın can damarları karayolları. Ulaşım hamlesinin başlatıldığı 2003 yılı sonrasında Karayollarında tam anlamıyla bir devrim yaşadık. 79 yılda 6 bin 101 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğu, 12 yılda 23 bin 716 kilometreye çıktı. 12 bin 186 kilometre uzunluğunda olan 18 adet kuzey-güney karayolu koridoru 9 bin 429 kilometresini iyileştirdik. Sadece geçen yıl 666 kilometre bölünmüş yol, 25,7 kilometre uzunluğunda 9 adet tünel, 12 bin 137 metre uzunluğunda 122 adet köprünün yapımı ve 18 adet tarihi köprü restorasyonunu tamamlamış bulunuyoruz” diye konuştu.
  ” BAĞLANTI YOLLARI DAHİL TOPLAM 421 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ BUGÜNE KADAR ÜLKEMİZDEKİ EN BÜYÜK YAP-İŞLET-DEVRET PROJESİ OLAN İSTANBUL İZMİT OTOYOLU VE KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
  Bin 553 bin kilometre kaplama yapım ve onarımı 12 bin 384 kilometre sathi kaplama yapım ve onarım çalışmalarını tamamlandığını ifade eden Bilgin, şunları kaydetti:
  “Bu çalışmalarla birlikte dünyanın en büyük projelerinde hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bağlantı yolları dahil toplam 421 kilometre uzunluğundaki bugüne kadar ülkemizdeki en büyük yap-işlet-devret projesi olan İstanbul İzmit Otoyolu ve Körfez geçiş projesini gerçekleştiriyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsünün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de adım adım sona doğru ilerliyor. Ovit Tüneli, Sarmakaş Tüneli, Cankurtaran Tüneli gibi birbirinden önemli projelerimiz ile hızla bitme noktasına geliyoruz. Tüm kamu yatırımlarında olduğu gibi sizlerinde mühendislik işlerinde ve hizmetlerinde iş tekniğine uygun ve en ekonomik şekilde yapma zorunluluğu malumunuz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu kaynaklarını kullanırken hep birlikte azami dikkat göstereceğimizi ve her bir kullandığımız kaynaktan azami faydayı elde etme yolunda her türlü gayreti göstereceğimiz hususu herkesçe malum.”
  “ÖNÜMÜZDEKİ 8 AYDA BU YIL İÇİNDE BELİRLENEN BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIMIZA HATTA AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”
  Türkiye’nin dört bir yanında şantiyelerin harıl harıl çalışmaya devam ettiğini söyleyen Bakan Bilgin, “Önümüzdeki 8 ayda bu yıl içinde belirlenen bin kilometre bölünmüş yol hedefimize ulaşacağımıza hatta aşacağımıza inanıyorum. Bunun yanı sıra yıl içerisinde 13 bin 200 kilometre yeni asfalt ve bin 250 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama yaparak yol ağımızın standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Ayrıca yine yıl içerisinde 70 adet yeni köprü yapacağız ve 30 adetinin de yenilemesini gerçekleştireceğiz. Tarihi köprülerin restorasyonlarını da yaparak tarihe ve kültüre katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu yıl içerisinde 15 adet tarihi köprünün restorasyonunu da tamamlamış olacağız. Bu şuurla yapacağımız çalışmalar ile 2023 yılına kadar hedeflediğimiz 7 bin 169 kilometre bölünmüş yol ile yap-işlet-devret kapsamında gerçekleştirilecek olan 5 bin 615 kilometre otoyolun hizmete girmesiyle toplam bölünmüş yol ağımızda 36 bin 500 kilometreye çıkaracağımıza inancımız tamdır bütün gayretlerimizi bu yönde sarf etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
  “TOPLAM BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL VE 850 KİLOMETRE TEK PLATFORMLU YOLUN YAPIMI İLE BİN 250 KİLOMETRE BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM KAPLAMA VE 13 BİN 200 KİLOMETRE ASFALT KAPLAMA YAPIM VE ONARIMI GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”
  Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan ise, kuruluşlarının sorumluluğu altında bugün 2 bin 282 kilometre otoyol, 31 bin 280 kilometre devlet yolu, 32 bin 474 kilometre il yolu olmak üzere toplam 66 bin 36 kilometrelik yol ağı mevcut olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
  “Bu yollarımızın 44 bin 405 kilometresi sathi kaplamalı, 18 bin 180 kilometresi ise bitümlü sıcak karışım kaplamadır. En önemli amaçlarından biri trafik güvenliğini sağlamak olan bölünmüş yol çalışmalarımızda 23 bin 716 kilometreye ulaştık. 75 ilimizin birbiriyle bölünmüş yolla bağladık. 2015 yılı gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz çalışmalarımızdan da kısaca bahsetmek istiyorum. Yol yapım çalışmaları kapsamında toplam bin kilometre bölünmüş yol ve 850 kilometre tek platformlu yolun yapımı ile bin 250 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama ve 13 bin 200 kilometre asfalt kaplama yapım ve onarımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca 70 adet köprü yapımı, 30 adet köprü onarımı, 30 adet köprünün bakımı ve 15 adet tarihi köprünün restorasyonunun tamamlanması toplam uzunluğu 128 kilometre olan 62 adet tünelin açılmasını hedefliyoruz. Trafik güvenliği çalışmaları kapsamında da 130 adet kaza kara noktası ile 100 adet sinyalize kavşağın iyileştirilmesi 25 milyon metrekare yatay, 155 bin metre kare düşey işaretleme ile 2 bin 400 kilometre oto korkuluk yapımını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflerimizin gerçekleştirilmesinde bazı önemli projelerimizin bitme aşamasında olması inanç ve kararlılığımızı da attırmaktadır. Bu projeler arasında İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu kapsamında yapım çalışmaları devam eden ve Körfez geçişini 6 dakikaya indirecek İzmit Körfez Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyolu içerisinde yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsünün yanı sıra Ovit Tüneli ve Misili Köprüsü gibi ülkemize değer katacak eserler yer almaktadır.
  65-karayollari-bolge-mudurleri-toplantisi
Reklamlar