Konya Merama Tramvay Hattı YapılsınKonya Merama Tramvay Hattı Yapılsın :Konya’da ulaşım problemlerinin tespiti için başlattığımız yazı dizimize kaldığım yerden devam ediyorum.

Bu hafta nereye gideceğimi bilmiyordum. Yine Teksas Durağı’na gidip rastgele bir otobüse binecektim. Bakalım şanslı olarak değerlendirdiğim otobüs bu defa hangisi olacaktı. Durakta beklerken kendimi birden yan tarafta bekleyen iki otobüs şoförü ile sohbet ederken buldum. Trafik yoğunluğu nedeniyle gelmek bilmeyen otobüsleri yüzünden seferlerine geç kalmışlardı. Bu yüzden biraz stresliydi iki otobüs şoförü de. Adamlar haklıydı aslında. Sonra vatandaşların, ‘Otobüsler neden geç kalıyor’ söylemleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Neyse ki bekledikleri otobüsler geldi ve gecikmelide olsa seferlere çıkmışlardı. Ben biraz daha bekledim. Çünkü hangi otobüse bineceğime daha karar verememiştim. Ben kararsızlık içinde kaybolurken kendimi 84 hat numaralı Meram- Toki otobüsünün içinde buldum. Bakalım bu hafta yolculuğum sırasında nelere şahit olacaktım. Otobüse bindikten sonra boş bulduğum bir yere oturdum. Yanımda da gayet güzler yüzlü ve konuşmaya da meyilli bir hanımefendi vardı. Çok geçmeden hanımefendiyle sohbetimiz başlamıştı bile.

İMZA TOPLAMIŞLAR

Meram Toki tarafında oturan ve her gün neredeyse 84 Hat numaralı otobüsü kullanan Sümeyra Acıyan’a keyfili sohbetinden dolayı kendisine teşekkür ederek sohbetimizdeki önemli notları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sümeyra hanım Meram Toki tarafında yaşayan bütün insanların duygularına tercüman olmuş gibi konuşuyordu adeta. Sümeyra Hanım, Meram Toki sakinleri olarak yaşadıkları tek sıkıntının ulaşım olduğunu belirterek sözlerine başlamıştı. Sümeyra Hanım: ‘Meram Toki tarafları yaşanmayacak yerler değil aslında. Evet, merkeze biraz uzak olabilir. Belki uzaklığından dolayı pek fazla tercih de edilmiyor gibi görünebilir. Ama aslında yaşanabilecek yerlerden biri. Bizler orada kira öder gibi ev sahibi oluyoruz. Bu birçok vatandaşımız için artı bir durum. O taraflarda yaşayan insanlar olarak bir tek ulaşımda sıkıntı yaşıyoruz. Şimdi havalar ısındı. Belki kışın yaşadığımız sıkıntıları daha az yaşayacağız ama bu hiç sıkıntı yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Bir ara bu ulaşım sıkıntısı bizleri o kadar çok bunalttı ki, mahalle sakinleri olarak imza topladık. Çünkü otobüs bazen gelmek nedir bilmiyordu. Özellikle kışın merkeze gelmek bizler için eziyet oluyordu. Çalışanlarımızın yaşadıkları sıkıntıları saymıyorum bile. Ben 1.Etap Konutlarının olduğu yerde oturuyorum. Ama otobüs kışın 1.Etap Konutlarının oraya gelmiyor. Ama 2.Etap Konutlarının olduğu her sokağa girip çıkabiliyor. İşten gelen eşlerimiz 20 – 25 dakika yol yürüyerek yokuş çıkıyor. Bizler de ulaşımdaki bu eziyete bir son vermek için mahalle sakinleri olarak imza topladık. Topladığımız bu imzaları yetkililere ulaştırdık tam istediğimiz gibi olmasa da bir düzelme oldu diyebilirim.’ İfadelerine yer vererek birçok şeyi anlatıyordu aslında.

ESKİDEN EVİNDEN ÇIKMAYAN YAŞLILAR ŞİMDİ OTOBÜSLERDEN İNMİYOR

Sümeyra Hanım’ın değindiği diğer bir konu ise yaşlıların otobüsten hiç inmediği konusuydu. Sümeyra Acıyan: ‘Eskiden evinden çıkmayan yaşlı vatandaşlarımız şimdi ise otobüsten inmek nedir bilmiyor. Birazda keyfi olarak kullanıyorlar otobüsü sanki. 84 Hat numaralı Meram- Toki otobüsü zaten çok kalabalık bir otobüs. Bazen o kadar çok dolu oluyor ki nefes alamıyoruz. Hatta otobüs şoförü ile yolcular arasında bazen kavga bile çıkıyor. Yolcular, dolu olan otobüse yolcu aldığı için otobüs şoförüne tepkilerin çok sert bir şekilde dile getiriyor. Ulaşımın yaşlılara ücretsiz olması iyi oldu ama keşke bunu bazı yaşlı vatandaşlarımız suiistimal etmeseler.’şeklinde konuşarak sıkıntılı olan bir durumu daha dile getirmiş oldu.

TARAMVAY İSTİYORUZ!

Sümeyra Hanım: ‘Meram Toki tarafına da tramvay yapılsın istiyoruz. Gerekli gereksiz yerlere tramvay verileceğine bizim o taraflara da tramvay verilsin. Belki ulaşımda ki sıkıntılarımız biraz daha giderilmiş olur.’ diyerek sohbetimizi noktalıyordu. Hanımefendi kurduğu tek cümleyle çok şey anlatıyordu aslında. Tabi görmek isteyene, anlayana çok şey anlattı…

Kaynak : Kader Eşiyok

Reklamlar