Konya Metro Projesinin Detayları Belli Oldu (Video)Konya Metro Projesinin Detayları Belli Oldu :Konya bugün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Başbakan’dan hemşehrilerine “metro” müjdesi geldi.

Konya’nın trafik sorununa hükümet el attı ve metro hattının yapılacağını Davutoğlu açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak olan Konya metro tanıtımının toplantısı yapıldı.

KONYA’YA METRO GELİYOR!

Yeni yapılması planlanan Metro’da Kampüs – Alaadin – Gar – Meram ve Beyhekim bağlantısı 34 dakikada

Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı – Meram Belediyesi düzergahını 19.5 dakikada

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı 13.5 dakikada

Günlük toplamda 750 bin yolu taşıması hedeflenen proje ile 2030 yılı projeksiyonunda, 1 milyon yolcu taşınması öngörülüyor.

Projenin ilk aşamasının 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

KONYA METROSU 2020’DE TAMAMLANACAK

Tanıtım filminin izlenmesinin ardından konuşmasına “Hayırlı olsun” diyerek devam eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu proje çok önemli. Güzergah öyle belirlendi ki 5 üniversite birbirine bağlanıyor. Hastaneler birbirine bağlanıyor. Temel devlet kurumları, üniversiteler, bilim merkezleri birbirlerine irtibatlanıyor. İlk planlamalara göre 2020 yılında bitmesi hedefleniyor. Buradan ifade ediyorum, 2018 yılı Şebi-i Arus’unda ilk aşama bitmeli. 2020’ye kadar da toplamda 45 kilometreye kadar olan hat açılacak. Entegre raylı sistemi Büyükşehir Belediyemiz yapacak ve bununla birlikte raylı sistemle Konya’da ulaşılmayacak yer kalmayacak. Bu projenin yürümesi bağlamında bunu yakından takip edeceğim. Herkesin bu projeye destek vermesi lazım. Bu Anadolu şehirlerimiz için işaret fişeğidir. Birçok şehrimize de yeni bir hayat suyu, köprü inşa edeceğiz” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının ardından birlikte fotoğraf çektirildi ve dua edildi. Konya Metrosu 3 etapta, toplamda 45 kilometre olacak ve 3 milyar liraya mal olacak. Proje 2020 yılında tamamlanacak. Metro ile Yüksek Hızlı Tren hattı entegrasyonu sağlanacak. Etaplar halinde yapılacak projenin ilk etabı Kampüs-Alaaddin-Gar-Beyhekim arasında; 2. Etabı Fetih Caddesi-Karatay’da, 3. Etabı Necmettin Erbakan Üniversitesi-Çevre Yolu-Yeni Gar arasında olacak.

Konya Metro Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz

Reklamlar