Türkiyenin En Büyük Feribotu Van Gölüne İndirildi (Video)

Türkiyenin En Büyük Feribotu Van Gölü’ne İndirildi :Van Gölü’ne indirilen 7 katlı, 136,5 metre uzunluğa, 24 metre genişliğe ve 50 vagon taşıma kapasite feribottan detay görüntüler. Türkiye’nin en büyük feribotu Van Gölü’ne indirildi Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük feribotu, Van Gölü’ne indirildi.Tatvan İskelesi’ndeki tersanede 4 yılda inşa edilen 7 katlı feribot, 136,5 metre uzunluğa, 24 metre genişliğe ve 50 vagon taşıma kapasitesine sahip.


Nursoy Şirketler Grubu Proje Müdürü Celalettin Kılıçoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük feribotunu Van Gölü’ne indirdiklerini belirterek, tersanede bir feribotun daha yapımının devam ettiğini ve yakın zamanda onu da suya indireceklerini söyledi.Kılıçoğlu, 2011 yılından bu yana devam eden çalışmaların ardından feribotun Van Gölü ile buluştuğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Feribot içerisinde henüz yapılacak ince işler var. Bunlar da 15 Haziran’da tamamlanacak. Temmuz ayı başında test seferlerine başlanmış olacak. 7 katlı feribotun en alt katında makine ve elektrik daireleri olacak. Bir üst katında vagonların bineceği ray katları var. Onun bir üstünde 350 yolcu kapasiteli geniş bir salon bulunuyor.

Salonun içerisinde lokanta, çay ocağı, kafeterya, büfe ve benzeri hizmetlerin verileceği yerler olacak. Ayrıca bu feribotun en büyük özelliği çift yön yükleme yapabilmesidir. Bu feribotlar her iki taraftan simetriktir ve her iki yöne gidebilir. Bu nedenle en üst katta 2 adet kaptan köşkü var. Kaptan gidiş yönüne doğru her iki tarafı kullanabilir.”Feribotun 4 bin ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve 4 geminin taşıdığı yükü bir seferde taşıyabildiğini anlatan Kılıçoğlu, “Mevcut gemiler ortalama bin ton yük taşıma kapasitelidir. Bizim geminin kapasitesi ise 4 bin ton. Hız olarak da onlar 4 veya 4,5 saatte Tatvan’dan Van’a ulaşıyor. Bu gemi ise 3 saat 15 dakikada yol alacak. Dolayısıyla hem yük hem de zaman açısından kazancımız olacak” diye konuştu.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar