Yerli Delici Jumbo Yaptı (Video)Yerli Delici Jumbo Yaptı : Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş, 4 yıl önce yapımına başladığı tünel inşaatında kullanılan “delici jumbo” iş makinesini tamamladı- Yerli “delici jumbo”nun Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’ndaki tünel açma çalışmalarında denenmeye başlandığı bildirildi- Prof. Dr. Durmuş: “500 bin dolara ithal edilen makineyi 100 bin dolara mal ettik” Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Durmuş, 4 yıl önce yapımına başladığı “delici jumbo” iş makinesini tamamladı.

Yerli “delici jumbo” yaptı- Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş, 4 yıl önce yapımına başladığı tünel inşaatında kullanılan “delici jumbo” iş makinesini tamamladı- Yerli “delici jumbo”nun Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’ndaki tünel açma çalışmalarında denenmeye başlandığı bildirildi- Prof. Dr. Durmuş: “500 bin dolara ithal edilen makineyi 100 bin dolara mal ettik” Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Durmuş, 4 yıl önce yapımına başladığı “delici jumbo” iş makinesini tamamladı. Yerli “delici jumbo”nun tünel açma çalışmalarında denenmeye başlandığı bildirildi.Prof. Dr. Durmuş, AA muhabirine, 2011 yılında Samsun Üniversitesi’nde görev yaptığı sırada yerli “delici jumbo” üretimi için proje hazırladığını söyledi.Projeyi geçen yıl tamamladığını anlatan Durmuş, “Yurt dışından 500 bin dolara ithal edilen makineyi 100 bin dolara mal ettik. Şu an Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nde Akdağ mevkisinde deneme aşamasında” dedi.

Kamu, üniversite ve sanayi iş birliği projeleri kapsamında yürütülen çalışmanın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Titan Makine Madencilik ortaklığıyla hayata geçirildiğini kaydeden Durmuş, şöyle devam etti: “Yeni nesil bir ‘delici jumbo’ ürettik. Bu iş makinesi tünel açmada, yol, galeri inşaatlarında, kullanılan kayaçları delebilen devasa bir araç. Son zamanlarda yol, tünel inşaatlarımız arttığından bu makineye de ihtiyaç arttı. 2003 yılında delicilere, bu tür makineler için yurt dışına verdiğimiz para 3 milyon dolar iken, 2010 yılında 103 milyon dolar civarına çıkmıştır, günümüzde daha da artmıştır. Biz bunu önlemeyi amaçladık ve yerli üretimini yaptık.”- “Batman’da teknokent kurmayı amaçlıyoruz”Görev yaptığı Batman Üniversitesi’nde de bu tür çalışmalar yapmak istediklerini anlatan Prof. Dr. Durmuş, şunları söyledi:

“Bizim hedefimiz Batman’ı mühendislik üssü haline getirmektir. Onun için de burada teknokent kurmayı amaçlıyoruz. Silikon Vadisi gibi bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi oluşturmaya çalışıyoruz. Bakanlıkla şu an yazışıyoruz. Bu da gerçekleşirse artık Batman mühendislik üssü olarak anılacak, teknoloji geliştiren bir bölge olarak anılacak. İnşallah barış süreci de devam edecek çünkü tabanda bunu görüyoruz. Herkes bizleri destekliyor. İnşallah çok güzel şeyler olacak, teknoloji açısından, bilim açısından ülkemiz kalkınacak, insanlarımız mutlu olacak ve bölge terörle bundan sonra anılmayacak.

Reklamlar