Zigana Tünelinde teklifler yeniden alınacakZigana Tünelinde teklifler yeniden alınacak :29 Ocak’ta ihale teklifleri alınan yeni Zigana tüneli ihalesinde daha önce yeterlilik alamadığı için itiraz ederek KİK’e başvuran firmanın itirazı reddedildi. Ancak bu itirazdan sonra iki firma daha Karayollarına başvurarak ihaleye teklif vermek istedi. Karayolları Genel Müdürlüğü bu iki firmaya yazı yazarak ihaleye teklif veremeyeceklerini iletti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 12 Ekim 2014 tarihinde Gümüşhane’den müjdesini verdiği, Doğu Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayan tarihi ipek yolu güzergâhında yapılması planlanan 12,9 km’lik Zigana Tüneli için 10 Kasım’da yeterlilik ihalesine çıkılmış, 29 Aralık’ta da son bulmuştu. Müracaat eden 18 firmadan 6’sının yeterli olduğu tespit edilmiş ve tekliflerini 29 Ocak tarihine kadar vermeleri istenmişti. Yeterlilik alamayan bir firmanın Kamu İhale Kurumuna (KİK) müracaat ederek ihalenin iptalini istemesinin ardından uzayan süreç yeni bir boyut kazandı.
Konuyla ilgili Gümüşkoza’ya açıklamalarda bulunan, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın, “Evet itiraz eden firmanın itirazı reddedilerek yeterlilik verilmedi. KİK tarafından gerekçeli karar firmalara iletildi. Ancak şimdi de farkli iki firma ihaleye teklif vermek istedi. Karayolları Genel Müdürlüğü bu iki firmaya da teklif veremeyeceklerini ileterek daha önce yeterlilik alarak teklif veren firmaların teklif sürelerinin geçmesi nedeniyle 8 Nisan’da yeniden teklif verecek. Diğer iki firma KİK’e gitmezse teklifler 8 Nisan’da alınıp ihale sonuçlandırılacak. Eğer bu iki firma KİK’e giderse süreç yeniden uzayacak” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.